przystajnik

Photini 2016.06.0 i zdjęcia na mapie

Chociaż funkcja geotagowania zdjęć nie jest ani popularna ani masowo stosowana, to jednak pojawia się sukcesywnie w coraz to kolejnych edytorach graficznych. Niemniej jeżeli ktoś zamierza chwalić się światu miejscem wykonania swoich bajecznych kadrów, to nadal najwygodniejszym sposobem na to są dedykowane narzędzia. Takie jak Photini – mały, poręczny edytor automatyzujący dodawanie i poprawianie metadanych oraz wspomnianych współrzędnych geograficznych.

Photini 2016.06.0

Photini 2016.06.0

Program rozwijany jest od dłuższego czasu i może się pochwalić wzrostową tendencją niemal we wszystkich aspektach w których możemy go ocenić. Jest coraz stabilniejszy, szybszy, dokładniejszy i na dodatek dostępny wprost ze znanego i lubianego PPA. Ale po kolei.

Cała koncepcja tego edytora polega na uproszczeniu naszego życia (co przekłada się wprost proporcjonalnie do zaoszczędzonego czasu) i zautomatyzowania niektórych popularnych czynności, które często chcemy wykonać lub wykonujemy na kolekcji naszych najnowszych zdjęć – np. z ostatniej pieszej wycieczki. Możemy zatem od razu przenieść zdjęcia z nośnika (aparatu) za pomocą zakładki Import, nadać stosowne słowa kluczowe, prawa autorskie i komentarze (Opis) oraz po załadowaniu kolekcji poprawić lub wręcz dodać współrzędne dla konkretnych zdjęć. Tutaj do wyboru mamy aż trzy mapy – Google, Bing i OSM – każda posiada swoją specyfikę i precyzję. Dodawanie geotagów to po prostu… Przeciągnięcie zdjęcia na konkretne miejsce na mapie. Co więcej – opisane zdjęcia będziemy mogli przesłać wprost na Flickr, Google Photos lub Facebooka. To wymaga aktywacji odpowiednich opcji w Opcjach (Options) programu, by pojawiły się odpowiedzialne za to karty. W tym samym miejscu odnajdziemy również Ustawienia (Settings), które ułatwią automatyczne nadawanie autora dla naszych kadrów, automatyczne rozłączanie z wymienionymi serwisami, itp.

Niestety, program dość intensywnie korzysta a wręcz jest uzależniony od nowych wersji różnych bibliotek – np. python-six w wersji 1.10. Dlatego też ogromny problem z użytkowaniem mogą mieć użytkownicy systemów, gdzie te biblioteki są w starszej wersji (np. Ubuntu 14.04/Mint 17.x gdzie python-six = 1.5). Pozostaje sprawne użytkowanie polecenia pip i ewentualna aktualizacja Pythona… Ale to tylko dla zaawansowanych.

Użytkownicy Ubuntu 14.04/15.10/16.04, Minta 17.x/18.x i pochodnych, znajdą program w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photini

W repozytorium AUR znajduje się natomiast paczka dla Arch Linuksa i Manjaro:

yaourt -S photini-git 

Post navigation

Translate »