przystajnik

PDFsam 3.0.3 łączy, dzieli i obraca

Obsługa plików PDF jest dziś czymś tak oczywistym, że wszyscy zakładamy z góry najnormalniejsze traktowanie tychże przez nasz komputera. W końcu to jedyna obrona przed „rozsypującym się” formatowaniem setek przeróżnych standardów zapisu słowa drukowanego, z wiodącym docx na czele. Zatem, PDF powinno się lubić i szanować. Tyle, że z samego szanowania nic nie wyniknie, jeżeli nie będziemy mieli programów pozwalających wygodnie pracować z takimi plikami. Albowiem samo wyświetlenie PDFa to nie wszystko – bo co, jeśli zechcemy sobie połączyć dwa PDFy w jeden? Ale jeden podzielić na kilka mniejszych? Okazuje się bowiem, że sam standard choć otwarty, jest bardzo mozolnie obsługiwany przez zwykłe programy do podglądu dokumentów PDF.

PDFsam 3.0.3

PDFsam 3.0.3

Dlatego zawsze warto mieć pod ręką jakieś narzędzia pozwalające na nieco więcej, niż zwykłe wyświetlenie zawartości. Można upierać się przy tym, co znajdziemy w repozytoriach (Ktokolwiek? Cokolwiek?), można też udać się na łowy w obszary internetu. I w taki właśnie sposób natrafiamy na PDFsam 3.0.3. Niewielki otwarto-źródłowy programik, elegancko wykonany i do tego znajdujący się w repozytoriach, tyle, że w bardzo antycznej wersji 1.4.

Na stronie projektu najnowsze wydanie nosi numer 3.0.3 i jest okraszone opisem Basic. A to dlatego, że program posiada komercyjny odpowiednik, pozwalający na znacznie więcej, niż standardowy zestaw opcji ze standardowej wersji. A jest on niczego sobie (zestaw). PDFsam-Basic potrafi łączyć pliki PDF (całe pliki lub ich części), dzielić PDFy na oddzielne (co stronę, po każdej n-tej stronie, itp.), dzielić wg zakładek, łączyć pliki naprzemiennie (1 strona dokumentu nr. 1, 1 strona dokumentu nr. 2 i tak dalej), obracać strony oraz rozdzielić duży PDF na pomniejsze o określonej objętości. Do tego dochodzą podstawowe opcje programu (język, wygląd) i to wszystko. Programik choć wygląda na prosty i nieskomplikowany, może stać się wiernym i oddanym kompanem podczas codziennej pracy z dokumentami PDF.

Nim radośnie przystąpimy do instalowania pobranego pliku deb, najpierw musimy spełnić zależności – w tym celu należy doinstalować co następuje:

sudo apt-get install openjfx openjdk-8-jre

Następnie pozostaje nam już tylko zwyczajowe dwukliknięcie na pobranym pliku. Użytkownicy systemów bez obsługi paczek deb mogą pobrać wersję „przenośną”, czyli do samodzielnego rozpakowania i klikania w nazwę programu. 

Post navigation

Translate »