Apt, apt-get i całe to zamieszanie z pakietami

Różnorodność komend tekstowych i ich parametrów przyprawia o ból zębów niejednego początkującego linuksowego adepta. Jedną ze nowości – nie nowości w Ubuntu 16.04 jest polecenie „apt”, które ma za zadanie zastąpić wysłużoną składnię zestawu apt-get, apt-cache, apt-files, aptitude i dpkg. Nie jest to rzecz lśniąca nowością, gdyż po raz pierwszy z „apt” mogliśmy się zetknąć już w wydaniu 14.04. Niemniej dopiero teraz zaczyna się aktywniej promować tę skróconą formę manipulacji pakietami.

Terminal
Terminal
Dlaczego w dzisiejszych czasach zawracać sobie głowę tekstową komendą instalującą lub usuwającą oprogramowanie? Cóż, graficzny menadżer pakietów w Ubuntu można skwitować tylko niewybredną inwektywą. Jego (menadżera) poprzednie wcielenie jak i obecna forma zbudowana na znanym z GNOME programie Software robi wszystko, tylko nie to, co powinno być fundamentem tego typu menadżera. Użytkownik dostaje szczątkowe informacje o pakiecie, bez podglądowego screenshota, numeru wersji i innych informacji, które mogłoby być pomocne w ocenieniu czy znaleźliśmy program o którym nam chodzi, czy też nie. Stąd też – szkoda zachodu, poleceniem tekstowym zrobimy to szybciej, sprawniej i uzyskamy więcej informacji.

No w porządku, zatem apt. Starym wyjadaczom ciężko będzie się przestawić z automatycznie wyskakujących spod palca komend apt-get / apt-cache i tak dalej. Niemniej, składnia apt jest na tyle intuicyjna, że można spróbować się przestawić. Wystarczy zaznajomić się z podstawami:

  apt list nazwa  (dawniej dpkg -l | grep nazwa)        - wyświetla listę pakietów o podanej nazwie
  apt search nazwa (dawniej apt-cache search nazwa)       - pokazuje 
  apt show nazwa  (dawniej apt-cache show nazwa)        - pokazuje szczegóły pakietu
  apt update    (dawniej apt-get update)           - aktualizuje listę dostępnych pakietów
  apt install   (dawniej apt-get install nazwa)        - instaluje paczkę o podanej nazwie
  apt autoremove  (dawniej apt-get autoremove)         - usuwa wszystkie nieużywane pakiety
  apt remove    (dawniej apt-get remove --purge nazwa)    - usuwa pakiet o podanej nazwie
  apt upgrade   (dawniej apt-get upgrade)           - aktualizuje system
  apt full-upgrade (dawniej apt-get update;apt-get dist-upgrade) - pełna aktualizacja

Nie wygląda to groźnie, prawda? Do tego apt cały czas się rozwija i dodawane są nowe komendy, które skracają łamańce tworzone uprzednio w terminalu. Czy to się przyjmie? Nawet jeśli nie, to krzywdy nikomu nie robi.

0