QtCAM 6.0.73, akcja!

Czas zedrzeć plastry z naszych laptopowych kamer, gdyż oto za pomocą QtCAM mogą się one w końcu przydać do nieco bardziej zacnych celów, niż udostępnianie naszych facjat osobom niepożądanym. Atrakcyjna formuła tego programu umożliwia obsługę do 6 kamer obsługiwanych przez linuksowy sterownik UVC i każde inne urządzenie zgodne z V4L2. Obraz może być zapisywany w formacie wideo, podglądany na żywo lub możemy wykonywać najnormalniejsze zdjęcia.

qtcam
QtCAM

Słuszne wykorzystanie kamer może być problematyczne, jeżeli nie mamy do tego odpowiedniego programu. QtCAM rozwiązuje ten problem, gdyż kwestią pozostaje, na co skierujemy nasze urządzenia – reszta jest sprawą ustawień w programie. A jest co ustawiać, bowiem QtCAM pozwala skorygować jasność, kontrast, nasycenie, odcień obrazu z kamery, wybrać format zapisu obrazu (jpeg, png, raw, bmp) lub wideo (mkv, avi), wybrać kodowanie YUV, MJPEG, H264, VP8 oraz inne ustawienia dostępne w rozszerzeniach dla urządzeń e-con.

Obsługa programu jest nie tyle banalna, co maksymalnie intuicyjna. Wybór trybu rejestrowania (zdjęcia, wideo), jakość i parametry obrazu lub filmu – niczego nie trzeba odnajdywać, wszystko jest pod wskaźnikiem myszy. Niestety, w całości brakuje jednej rzeczy (w przypadku wykonywania zdjęć) – sekwencyjnej rejestracji obrazu.

Atrakcyjna forma programu popełnionego z wykorzystaniem QtQuick jest odwrotnie proporcjonalna do miodności jego instalacji. Otóż nasi indyjscy bracia (bo to dzieło programistów z Indii) nie żywią większej atencji do prawidłowego paczkowania efektów swojej pracy i nawet pomimo umieszczenia programu w repozytorium PPA musimy samodzielnie domyślić się, jakie to jeszcze dodatkowe paczki musimy doinstalować. Do wyboru mamy trzy możliwości zainstalowania programu – pobrać ze strony paczkę .zip ze wszystkimi zależnościami i ręcznie uruchamiać program, samodzielnie skompilować go ze źródeł umieszczonych na Githubie lub skorzystać ze wspomnianego PPA (Ubuntu 14.04, Mint 17.x):

sudo add-apt-repository ppa:sankareswari/qtcam-trusty
sudo apt-get update
sudo apt-get install qtcam qtdeclarative5-controls-plugin qtdeclarative5-dialogs-plugin qtdeclarative5-qtquick2-plugin qtdeclarative5-window-plugin qtdeclarative5-quicklayouts-plugin qtdeclarative5-privatewidgets-plugin

Co do zależności podanych pod QtCAM, to jedynie mogę mieć nadzieję, że o niczym nie zapomniałem (w razie problemów należy program uruchomić w terminalu i podejrzeć komunikaty błędów).
 

5 komentarzy

  1. Jakiś babol jest w repozytorim : jarek@kubuntu:~$ sudo add-apt-repository ppa:sankareswari/qtcam-trusty
    [sudo] password for jarek:
    Cannot add PPA: ‘ppa:sankareswari/qtcam-trusty’.
    Please check that the PPA name or format is correct.
    jarek@kubuntu:~$

  2. Thank you for reviewing us! Please do let us know should you have any feedback or require any support.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.