przystajnik

Estetyczny Font Manager 0.7.2

Tradycja instalowania fontów na Linuksie przez lata nie rozwinęła się w jakąś przystępną dla użytkownika formę. Ot, potrzebne zestawy od zawsze wrzucało się do ~/.fonts i gotowe. Niemniej na przestrzeni dziejów były podejmowane już próby ucywilizowania tej czynności i Font Manager 0.7.2 jest jedynym z projektów, który podjął wyzwanie wprowadzenia nowej jakości w niuanse zarządzania systemowymi fontami.

fontmanager

Font Manager 0.7.2

Font Manager 0.7.2 jest aktywnie rozwijanym programem wykorzystującym GTK i współpracującym z GNOME, co jednak nie przekreśla szans i możliwości użytkowania go z innym środowiskiem. Zadaniem Font Managera jest zaprezentowanie użytkownikowi fontów zainstalowanych we wszystkich możliwych miejscach systemu, czyli tych globalnych (systemowych) oraz lokalnych (czyli z katalogu ~/.fonts). Poza przeglądaniem często sporych zasobów z fontami, program sortuje i segreguje je w poręczną listę – wg. cech specyficznych, licencji, producenta, itp. Możliwe są cztery tryby pracy – Manager, kiedy to będziemy mieli możliwość dodawania i usuwania fontów, Browse, pokazujące w zgrabnej liście wszystkie fonty, Compare dające wgląd i porównanie oraz Character Map wyświetlające cały zestaw znaków.

Na stronie projektu jest opisany sposób instalowania Font Manager w różnych dystrybucjach. Np. dla Ubuntu 14.04/15.04, Mint 17.X i pochodnych wykorzystujemy PPA:

sudo add-apt-repository ppa:font-manager/staging
sudo apt-get update
sudo apt-get install font-manager

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro korzystają z niezawodnego AUR:

yaourt -S font-manager-git
 

Post navigation

6 comments for “Estetyczny Font Manager 0.7.2

 1. Kamil Koczurek
  7 Sierpień, 2015 at 17:57

  Fajne to, ale to pisanie aplikacji pod Gnome / KDE itd. to żenada. Jasne, że działa na innych środowiskach ale to dalej tylko obejście problemu dookoła. Często programy przeznaczone na jedno środowisku o i uruchamiane na drugim wyglądają po prostu tragicznie. Powinni opracować i wdrożyć na szeroką skalę jakiś standard ułożenia elementów w oknie itd. by wyglądało to jakoś normalnie, zresztą, może lepiej nie, pewnie do działania tego potrzebna będzie jakaś dodatkowa biblioteka, Cannonical i Google zrobią swoje forki, które pewnie będą niekompatybulne zarówno ze sobą, jak i z pierwowzorem, i chociaż jako taka obsługa tego zostanie zaimplementowana w maks. 3 najmniej popularnych środowiskach… Ech, dużo bym dał za chociaż częściowe ujednolicenie świata Linuksa, ale bawienie się w sklejanie paczki w 10 różnych formatach dla 150 tys. distr. pewnie innym się podoba.

 2. Magnum44pl
  8 Sierpień, 2015 at 20:39

  W sumie to jak się używa deb albo rpm i jakieś wiodącej dystrybucji wraz z wiodącym DE, to jest wszystko ok. Niestety tylko wtedy. Na razie próbują ujednolicić Linux’a pod maską, poprzez systemd. Aczkolwiek robią z niego drugi Windows (wszystkim zajmie się jeden demon).

  Z resztą są półśrodki typu oxygen-gtk itp, ale na najnowszych wersjach to już kiepskawo działa…

 3. eMcE
  8 Sierpień, 2015 at 20:43

  Fajne narzędzie i przydatne. Ciekawe jak daleko mu do ATM’a?

 4. Kamil Koczurek
  10 Sierpień, 2015 at 12:13

  Co do wspomnianego systemd to mam mieszane uczucia, wprawdzie takie zunifikowanie Linuksa pod maską jest bardzo korzystne, to jednak jego rozmiar trochę przeraża. Zostaje się tylko cieszyć, że jest w miarę modularne i nie mamy do czynienia z niezdarną bryłą kodu.

 5. Magnum44pl
  10 Sierpień, 2015 at 13:26

  Mnie przeraża to, że RedHat stanie się niedługo monopolistą jeżeli chodzi o rozwijanie Linuxa 😛 SystemD i Wayland to przecież ich sprawka 😀

 6. Kamil Koczurek
  10 Sierpień, 2015 at 18:44

  Monopolistą to raczej RedHat nie zostanie, nie interesują się prawie w ogóle softem dla zwykłego Kowalskiego i celują w serwery / korporacje, więc konkurencja zawsze będzie. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »