przystajnik

Estetyczny Font Manager 0.7.2

Tradycja instalowania fontów na Linuksie przez lata nie rozwinęła się w jakąś przystępną dla użytkownika formę. Ot, potrzebne zestawy od zawsze wrzucało się do ~/.fonts i gotowe. Niemniej na przestrzeni dziejów były podejmowane już próby ucywilizowania tej czynności i Font Manager 0.7.2 jest jedynym z projektów, który podjął wyzwanie wprowadzenia nowej jakości w niuanse zarządzania systemowymi fontami.

fontmanager

Font Manager 0.7.2

Font Manager 0.7.2 jest aktywnie rozwijanym programem wykorzystującym GTK i współpracującym z GNOME, co jednak nie przekreśla szans i możliwości użytkowania go z innym środowiskiem. Zadaniem Font Managera jest zaprezentowanie użytkownikowi fontów zainstalowanych we wszystkich możliwych miejscach systemu, czyli tych globalnych (systemowych) oraz lokalnych (czyli z katalogu ~/.fonts). Poza przeglądaniem często sporych zasobów z fontami, program sortuje i segreguje je w poręczną listę – wg. cech specyficznych, licencji, producenta, itp. Możliwe są cztery tryby pracy – Manager, kiedy to będziemy mieli możliwość dodawania i usuwania fontów, Browse, pokazujące w zgrabnej liście wszystkie fonty, Compare dające wgląd i porównanie oraz Character Map wyświetlające cały zestaw znaków.

Na stronie projektu jest opisany sposób instalowania Font Manager w różnych dystrybucjach. Np. dla Ubuntu 14.04/15.04, Mint 17.X i pochodnych wykorzystujemy PPA:

sudo add-apt-repository ppa:font-manager/staging
sudo apt-get update
sudo apt-get install font-manager

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro korzystają z niezawodnego AUR:

yaourt -S font-manager-git
 

Post navigation

Translate »