Adobe Brackets 1.4 z głębi zamarzniętego piekła

Postawy firmy Adobe wobec wolnych i otwartych systemów operacyjnych chyba nie trzeba nikomu przybliżać. Oględnie mówiąc, pomijając stworzenie i porzucenie dla takich systemów rozwiązań Adobe Flash Player i Adobe Air, nigdy nie doczekaliśmy się flagowych pozycji ze stajni tego uznanego producenta oprogramowania. Chyba nikomu już nie marzy o tym, że dla Linuksa powstaną Adobe Photoshop, Lightroom, Adobe After Effects i wielu innych wspomagających kreatywność i pracę zawodową programach. Po prostu Adobe woli skupić się i hodować masowego odbiorcę na systemach operacyjnych masowego rozpowszechniania. Tym bardziej dziwi taka inicjatywa jak Adobe Brackets, który to edytor programistyczny otrzymujemy nie dość, że od wspomnianej firmy, to jeszcze w zgrabnych paczkach deb.

brackets
Brackets i szybka edycja
Okazja by wspomnieć o tym projekcie jest odpowiednia, gdyż parę dni temu ujawniona światu została wersja Adobe Brackets 1.4. Pełna i potężna lista zmian znajduje się pod tym adresem i utwierdzają one Brackets na pozycji jednego z najciekawszych rozwiązań dla programistów kodujących w dowolnym z języków. Nie da się ukryć, że głównymi odbiorcami tego edytora mają stać się osoby tworzące witryny www. Sugeruje to sam projekt przykładowy z kod źródłowy html, css, dzięki któremu i wespół z funkcją szybkiej edycji (ctrl + e) oraz sugestywną dokumentacją pod palcem (ctrl + k) można zapoznać się z podstawowymi zaletami Brackets. Dołóżmy do tego elegancki menadżer wtyczek, wyszukiwanie we wszystkich plikach projektu, błyskawiczny podgląd na żywo wprowadzanych zmian (niestety, trzeba do tego Google Chrome lub Chromium), autouzupełnianie, podział okna edytora, tematy graficzne i bogate opcje. Adobe Brackets zdecydowanie wyróżnia się i lokuje w czołówce porządnych i na dodatek multiplatformowych edytorów.

Instalacje na Ubuntu, Mincie, Debianie i pochodnych jest ułatwiona z racji dostępności stosownych paczek deb. Niestety, należy je pobrać ręcznie ze strony projektu. Po pobraniu odpowiedniej wersji (32 lub 64bitowej) wystarczy dwukliknąć na pobranym archiwum, by uruchomił się menadżer pakietów.

Dla pozostały dystrybucji pozostają źródła, z których użytek robią opiekun Brackets w repozytorium AUR wykorzystywanym w Arch Linuksie i Manjaro:

yaourt -S brackets-git 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.