GNOME Photos nie chce być prostą przeglądarką zdjęć

Specyficzne dla GNOME 3.xx jest to, że wraz z przyjęciem nowej koncepcji wizualnej, twórcy programów „rdzennych” dla tego środowiska musieli nadrobić zaległości i również dociągnąć do obowiązujących standardów. Ponieważ te standardy ewoluują niezmiennie, to uwaga deweloperów skupia się na tymże, a nie na rozwoju funkcjonalności swoich narzędzi. Tym samym dla GNOME 3.xx nadal nie powstała jakaś solidna przeglądarka/edytor/menadżer zdjęć wzorem Gwenview z KDE. Owszem, jest Shotwell, ale to program uniwersalny, a GNOME ma swoje GNOME Photos, który póki co wyświetlał w prosty sposób zdjęcia. Ale ambicje twórców powoli wychodzą na jaw.

Allan Day na swoim blogu ujawnia nieco więcej szczegółów na temat nadchodzących możliwości GNOME Photos. Program ma się w przyszłym wydaniu GNOME 3.18 wybić ponad przeciętne wyświetlanie zdjęć i umożliwić amatorom i zawodowcom sprawniejszą obsługę kolekcji zdjęć, ich katalogowanie, wstępną obróbkę oraz integrację z serwisami społecznościowymi, tudzież po prostu z chmurą.

gnomephotos
GNOME Photos
Edycja zdjęć to obecny kierunek rozwoju Photos i implementacja tych funkcji odbywa się z wykorzystaniem znanej z GIMPa biblioteki GEGL. Wszystko w zgodzie z założeniami ergonomii GNOME 3.xx – czyli ma być przejrzyście, prosto i bez zbędnego natłoku opcji. Narzędzia będą ułożone w logiczny ciąg: kadrowanie, naprawianie kolorów (jasność, kontrast, nasycenie, itp.), ostrość, filtry graficzne. To dość podstawowy zestaw i niestety nie wiadomo, czy twórcy planują choćby regulację cieni/świateł – w myśl maksymalnego uproszczenia życia użytkownikowi. Ale w działaniu sprawdza się to niczego sobie:

Kolejnym aspektem użytkowym nad którym pochylają się deweloperzy to import zdjęć z przeróżnych miejsc i nośników. Wspomniana integracja z chmurą sprawi, że większość zdjęć (np. wykonanych za pomocą telefonu z Androidem) które się tam znajdą, wylądują również od razu w naszej kolekcji na domowym komputerze. Oczywiście jeśli preferujemy zwykłe kopiowanie materiałów z kart pamięci, Photos pozwoli również i na to. Prace nad tym rozwiązaniem trwają, a celem jest osiągnięcie takiej stabilności, że nie będziemy musieli zachodzić w głowę, czy wszystko podczas takiego kopiowania wszystko poszło jak należy. Niestety, nadal nie dowiadujemy się, czy Photos poradzi sobie w optymalny sposób z plikami RAW.

Udostępnianie zdjęć to nieodzowny element dzisiejszych czasów. Photos pozwoli na łatwe wysłanie zdjęć do większości serwisów społecznościowych (Flickr, Facebook, Twitter, Google+).

gnomephotos
GNOME Photos
Oczywiście to nie wszystkie zmiany, które ujrzymy w nadchodzącym GNOME Photos. Poprawi się wyświetlanie zdjęć na osi czasu, z wyświetloną datą, w formie kwadratowych miniatur i z ukrytą nazwą pliku. Do tego pojawi się panel boczny z opisem zdjęcia, gdzie będziemy mogli edytować przeróżne informacje na temat kadru lub grupy kadrów, przydzielić je do konkretnych kolekcji, itp.

To wszystko ma trafić do zapowiedzianego na 23 września GNOME 3.18. Czy uda się deweloperom dotrzymać obietnic i dopracować wymienione elementy programu zależy w jakimś stopniu również od użytkowników i ich zaangażowania w testowanie, zgłaszanie błędów, koncepcji, łatek. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.