Madshaders – co potrafi twoja karta graficzna

Nic tak nie cieszy, jak utwierdzanie się w przekonaniu o potędze posiadanych układów elektronicznych. W przypadku karty graficznej testowanie rzeczonej potęgi ma też względy praktyczne, szczególnie w czasach masowego napływu wymagających produktów rozrywkowych, czyli gier. Zatem, jak przekonać się na co stać nasz układ graficzny, zanim wydamy fortunę na tytuły AAA? Też pytanie – należy oczywiście uruchomić jakichś benchmark. Te jednak kojarzą się użytkownikom z całymi słupkami nudnych liczb i niezrozumiałych terminów. A najprościej przekonać się, czy karta daje radę czy też nie – na własne oczy oceniając płynność animacji. I tutaj znajdziemy zastosowanie dla efektownego testera Madshaders.

madshaders
Madshaders zmaltretuje GPU
Madshaders to nic innego jak zestaw 56 scenek OpenGL (dem), za pomocą których w różnorakim stopniu przetestujemy wydajność naszej karty graficznej. Każde demko możemy uruchomić w trybie demo, albo benchmark – jak można przypuszczać, ta druga opcja wyświetli nam istotne informacje, jak też podsumuje osiągi naszej maszyny wynikiem punktowym. Dodatkowym smaczkiem w tej całej zabawie jest multiplatformowy charakter Madshaders – rzeczone testy uruchomimy na Linuksie, Windowsie i OS X. Tym samym, możemy przekonać się na ile Linux nadrobił straty do wiodącej platformy w temacie wydajności sterowników graficznych.

Madshaders nie wymagają instalacji, po prostu pobieramy ze strony projektu odpowiednią paczkę, rozpakowujemy i uruchamiamy madshaders.py. Konieczne będzie doinstalowanie jedynie pakietu python-tk (o ile go już nie mamy w systemie):

sudo apt-get install python-tk

Możemy oczywiście wybrać również wersję GTK+ Madshaders (min. GTK+ 3.10) i wtedy nie potrzebujemy powyższego pakietu.

0

2 komentarze

  1. Ech 32bit wersji juz nie dodali.
    Zdaje sie ze powoli ta wersja wypada z rynku i mozliwosci PAE tu nic nie zmienia chyba.

  2. Mam 64 bitowy system Kubuntu 14.04 i zazwyczaj wykorzystuje około 1GB pamięci Ram. Jak uruchomię przeglądarkę Google Chrome to wtedy potrafi wykorzystać około 2,7 GB. Raz udało mi się przekroczyć 5GB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.