Madshaders – co potrafi twoja karta graficzna

Nic tak nie cieszy, jak utwierdzanie się w przekonaniu o potędze posiadanych układów elektronicznych. W przypadku karty graficznej testowanie rzeczonej potęgi ma też względy praktyczne, szczególnie w czasach masowego napływu wymagających produktów rozrywkowych, czyli gier. Zatem, jak przekonać się na co stać nasz układ graficzny, zanim wydamy fortunę na tytuły AAA? Też pytanie – należy oczywiście uruchomić jakichś benchmark. Te jednak kojarzą się użytkownikom z całymi słupkami nudnych liczb i niezrozumiałych terminów. A najprościej przekonać się, czy karta daje radę czy też nie – na własne oczy oceniając płynność animacji. I tutaj znajdziemy zastosowanie dla efektownego testera Madshaders.

madshaders
Madshaders zmaltretuje GPU
Madshaders to nic innego jak zestaw 56 scenek OpenGL (dem), za pomocą których w różnorakim stopniu przetestujemy wydajność naszej karty graficznej. Każde demko możemy uruchomić w trybie demo, albo benchmark – jak można przypuszczać, ta druga opcja wyświetli nam istotne informacje, jak też podsumuje osiągi naszej maszyny wynikiem punktowym. Dodatkowym smaczkiem w tej całej zabawie jest multiplatformowy charakter Madshaders – rzeczone testy uruchomimy na Linuksie, Windowsie i OS X. Tym samym, możemy przekonać się na ile Linux nadrobił straty do wiodącej platformy w temacie wydajności sterowników graficznych.

Madshaders nie wymagają instalacji, po prostu pobieramy ze strony projektu odpowiednią paczkę, rozpakowujemy i uruchamiamy madshaders.py. Konieczne będzie doinstalowanie jedynie pakietu python-tk (o ile go już nie mamy w systemie):

sudo apt-get install python-tk

Możemy oczywiście wybrać również wersję GTK+ Madshaders (min. GTK+ 3.10) i wtedy nie potrzebujemy powyższego pakietu.

2 komentarze

  1. Ech 32bit wersji juz nie dodali.
    Zdaje sie ze powoli ta wersja wypada z rynku i mozliwosci PAE tu nic nie zmienia chyba.

  2. Mam 64 bitowy system Kubuntu 14.04 i zazwyczaj wykorzystuje około 1GB pamięci Ram. Jak uruchomię przeglądarkę Google Chrome to wtedy potrafi wykorzystać około 2,7 GB. Raz udało mi się przekroczyć 5GB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.