Autopano Pro/Giga 3.7.0 – panorama za pieniądze

Są użytkownicy, którzy pomimo bogatego wyboru programów w Linuksie wciąż tęsknią za jakością wynikającą z komercyjnego charakteru programu. Tacy użytkownicy nie są pozostawieni sami sobie – bo choć może płatnych rozwiązań dla Linuksa nie ma za wiele, to te które są uczciwie zasługują na swoją cenę. Jednym z takich rozwiązań jest program do klejenia panoram (i nie tylko), autorstwa firmy Kolor, która specjalizuje się w oprogramowaniu przeznaczonym do łączenia naszych zdjęć w ciekawy efekt końcowy – jak właśnie wspomniane panoramy, ale i wirtualne wycieczki, itp. Autopano Pro/Giga 3.7.0 to kombajn ich autorstwa służący tworzeniu efektownych widokówek i po zapoznaniu się z wersją demo każdy może stwierdzić, czy wart jest on swojej ceny.

Technika łączenia zdjęć ze sobą w celu uzyskania bardziej widowiskowego efektu, ma wieloletnią tradycję. Dla Linuksa powstało kilka rozwiązań które obrabiają ten temat w stopniu świetnym lub co najmniej bardzo dobry – choćby Hugin lub Fotoxx. Niemniej, Autopano Pro/Giga oferuje jakość i wygodę pracy wartą rozważenia, jeżeli jesteśmy mocno lub komercyjnie zaangażowani w tworzenie panoram (i nie tylko). Na stronie producenta możemy znaleźć program w wersji demo Pro lub Giga (tutaj lista różnic) oraz w wersji 64 lub 32bitowej.

autopanogiga
Autopano Giga 3.7.0 – elegancko, efektownie i szeroko
Jak się pracuje w Autopano? Nowocześnie. Program obdarzony został ogromną ilością automatyki i zasadniczo jedyne co musimy zrobić, to wczytać do niego interesujące nas zdjęcia. Co ważne – Autopano poradzi sobie również z naszymi plikami RAW, a w ustawieniach znajdziemy opcje dotyczące sposobu wywoływania takich RAWów. Program pozwala na pracę z całymi grupami zdjęć, których listę widzimy po lewej stronie. Dla każdej z grupy możemy tworzyć (Wykryj Panoramę) po kilka podglądów i edytować ich parametry (prawa strona okna). Podstawowe tworzenie panoramy jest zatem co najmniej trywialne.
Znacznie poważniejsza zabawa czeka nas po utworzeniu podglądu po prawej stronie i wyborze w utworzonym oknie opcji Edytuj.
autopanogiga
Autopano Giga tylko dla zorientowanych
W sekcji Edytuj otrzymujemy do ręki narzędzia pozwalające na totalną kontrolę jakości, efektu końcowego, sposobu łączenia zdjęć, obsługę punktów wspólnych, uzgadnianie kolorystyki, trybu odwzorowania, ustalania horyzontu lub linii prostych i wiele wiele innych opcji. Podobnie jak wcześniej, możemy zdać się na automatykę i wybrać co najwyżej sposób odwzorowania i poprawić poziomy/gammę obrazu. Użytkownicy zaznajomieni w temacie będą uradowani, początkujący nieco wystraszeni, ale z możliwością pozostania przy automatyce, a dla wielu innych osób będzie to doskonała możliwość do eksperymentowania. Całość naszych zmagań z suwakami i parametrami wieńczy eksport (złożenie panoramy) do pożądanego formatu.

Autopano Pro kosztuje 99 euro, wersja Giga – 199 euro. Cena nie wydaje się być wygórowana, szczególnie, że program jest aktywnie rozwijany, a na stronie Kolor znajdziemy też inne ciekawe propozycje dla Linuksa (Panotour Pro/Giga do tworzenia panoram 360). Można pokusić się o porównywanie programu z Huginem, lecz po co. Jeżeli ktoś potrzebuje komfortu pracy jaki oferuje Autopano, wysupła odpowiednią kwotę. Użytkownicy, którym wystarczy Hugin nadal będą zadowoleni, bo efekt końcowy z obydwu programów ciężko jest rozróżnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.