Terminal pogryzł człowieka: newsbeuter

Wydawać by się mogło, że zamknięci w ciasnych ramach terminala użytkownicy nie są skorzy do wychylania nosa poza jego kojącą czerń. Jednak terminal jak najbardziej może służyć do kontaktowania się ze światem zewnętrznym, choćby w celu doczytywania w wolnych chwilach różnych wiadomości z subskrybowanych kanałów RSS. Programów które to umożliwiają jest kilka, nie każdy o nich wie, a jednym z najpopularniejszych i masowo dostępnych jest newsbeuter

newsbeuter
Newsbeuter – nic strasznego
Za groźnie brzmiącą nazwą newsbeuter kryje się w gruncie rzeczy niepozorny, ale całkiem funkcjonalny czytnik newsów w trybie tekstowym. Wbrew obiegowej opinii przeglądanie takich wiadomości nie musi być siermiężne i okupione skomplikowanymi skrótami klawiszowymi. Newsbauter posiada wygodny interfejs z możliwością dostosowania kolorystyki, import list OPML, oraz czytelną konfigurację w trybie który wyrywa nas z marazmu cywilizacyjnego lenistwa. Albowiem wszystkie lub większość ustawień skonfigurujemy edytując ręcznie i tekstowo odpowiednie pliki. Ale to nic skomplikowanego.

Newsbeuter znajdziemy w głównym repozytorium większości, jeśli nie wszystkich dystrybucji. Po jego zainstalowaniu można się nieco rozczarować, bowiem pierwsze uruchomienie w terminalu zwraca nam komunikat, że nie mamy żadnej listy RSSów. Trzeba ją utworzyć ręcznie, edytując ~/.newsbeuter/urls.

gedit ~/.newsbeuter/urls

… i wstawiając odnośnik do co najmniej jednego kanału RSS:

http://404.g-net.pl/feed

newsbeuter
Newsbeuter i newsy
Teraz możemy uruchomić program, który radośnie odkryje plik który utworzyliśmy, wczyta listę kanałów i przystąpi do oczekiwania na nasz ruch. Po liście możemy się poruszać klawiszami kursora, odświeżać ją (klawisz ‘R’), niektóre pozycje zaznaczać jako przeczytanie (klawisz ‘A’), itp. Pełną listę komend i poleceń znajdziemy po wywołaniu okna pomocy – klawisz ‘?’. Klawiszem enter wybieramy interesujący nas feed, by następnie odnaleźć interesujący nas nagłówek i ponownie klawiszem enter przejść do jego czytania.

Przeglądając nagłówek mamy do wyboru kolejne możliwości dalszej nawigacji – czyli klawiszem ‘o’ otworzyć link w przeglądarce. Tutaj napotykamy na pierwszą konieczność poprawienia konfiguracji programu, jeżeli nie mamy domyślnej przeglądarki, albo jest ona ustawiona na inną niż byśmy chcieli. Ponownie musimy zajrzeć do lokalizacji ~/.newsbeuter i utworzyć plik config:

gedit ~/.newsbeuter/config

W nim możemy przekonać czytnik do takich zachowań, jakie nam pasują. Na początek przeglądarka www:

browser links

Oczywiście program links musimy mieć zainstalowany, aby cokolwiek to dało. W tym samym pliku możemy ustalić również schemat kolorów ( i nie tylko) dla naszego czytnika, wg. podpowiedzi z dokumentacji newsbeuter.

Jak widać, do czytania RSSów nie potrzebujemy zasobożerny programów, które dybią w tle systemu na nasz CPU i pamięć RAM. Sprawnie skonfigurowany newsbeuter pozwala całkowicie w trybie tekstowym dotrzeć do interesujących nas treści. No chyba, że ktoś jest wzrokowcem i bez grafiki się nie obejdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.