przystajnik

Turyn stawia na Linuksa

Oszczędności w wysokości 6 mln euro, 8300 stanowisk z przestarzałymi licencjami – to główne argumenty determinujące wyborów wolnego oprogramowania przez władze Turynu (Włochy). Zatwierdzony początkiem sierpnia plan zakłada migrację wszystkich stanowisko w 1.5 roku na Ubuntu i otwarty pakiet biurowy. Oszczędności w takim scenariuszu generuje brak konieczności zakupu licencji w miejsce używanego obecnie Windowsa XP, oraz wymiana tylko niezbędnych starych maszyn, a nie większości jak miałoby to miejsce w przypadku dostosowania sprzętu pod wymogi Windowsa 8.1.

Turyn to kolejne większe miasto które deklaruje otwarcie chęć i sposobność do wyzwolenia się od zamkniętego oprogramowania. Dyskutowany od dwóch lat plan takiej migracji obecnie wchodzi w fazę realizacji. Władze są świadome długoterminowego charakteru takiego ruchu – „Przejście rozpocznie się jesienią tego roku i potrwa półtora roku do zakończenia”, deklaruje burmistrz miasta Gianmarco Montanari. ”Chcemy stać się pierwszym włoskim miastem w pełni działającym z wykorzystaniem opensource i oszczędzającym do 20 – 40 procent obecnych kosztów obsługi pojedynczego stanowiska” dodaje.

Rada miasta jest świadomi są też faktu, że aby szybko jechać należy osi smarować. ”Jeśli porzucimy zamknięte oprogramowanie zaoszczędzimy 6 mln euro w ciągu pięciu lat” szacuje Dyrektor Systemów Informacyjnych, Sandro Golzio. I choć migracja wygeneruje na początku koszty (szkolenia, aktualizacja niektórych zasobów sprzętowych) „po migracji i niezbędnym przeszkoleniu pracowników, będziemy pracowali już na własny rozrachunek i obniżymy koszty administracji jeszcze bardziej”.

Mając na względzie długofalową migrację w Monachium (od 2006 roku 18 tys. stanowisk), można się zastanowić, na ile Turyn podoła takiemu zadaniu w tak optymistycznym założeniu jak pełna migracja w 1.5 roku. Nie bez znaczenia będzie z pewnością poparcie ze strony działających prężnie w mieście środowisk opensource skupiających się wokół uniwersytetu Nexa Center for Internet and Society, politechnice, Officina Informatica Libera. Na dodatek, w mieście będzie miała miejsce konferencja Cyberia – Turin as the open source software capital, na którą został zaproszony między innymi Richard Stallman.

Na samorządowej scenie Włoszech znane są jednak już i mocne ruchy pro-opensource’owe (region Umbria, Puglia, prowincja Bolzano) jak i spektakularne klęski migracji na wolnego oprogramowania (wycofanie się Neapolu z takiej migracji w roku 2007).
 

Post navigation

Translate »