Microsoft producentem najciekawszego sprzętu pod Linuksa?

Surface Pro 3 to tajna broń Microsoftu mająca przynieść zagładę laptopom i notebookom. Ta hybryda tableta z laptopem została obmyślana i wykonana wg. wzorców które próbowało wdrożyć już paru producentów – typowy tablet z możliwością zintegrowania klawiatury i przekształceniem całości w quasi stacjonarne stanowisko. Niezłe parametry sprzętu oraz jakość wykonania z pewnością stawiają ten produkt wysoko w rankingach. Jednocześnie Surface Pro 3 to usprawiedliwienie obecności i formy systemu Windows 8.1. Tymczasem, produkt ten zyskał sobie też popularność wśród rzeszy użytkowników… Linuksa. Zewsząd napływają raporty o bezproblemowym działaniu Surface Pro 3 z większością dystrybucji linuksowych.

Gra jest warta świeczki, bowiem parametry techniczne Sufrace Pro 3 wyglądają zachęcająco:

    SPECYFIKACJA TECHNICZNA

  • Przekątna ekranu: 12 cali (2160 x 1440, 3:2)
  • System operacyjny: Windows 8.1 Pro
  • Procesor: Intel Core i3-4020Y 1,5 GHz (dostępne również i5 oraz i7)
  • Pamięć RAM: 4GB (dostępne również 8 GB)
  • Bateria: 42 Wh
  • Grafika: HD Graphics 4200 (HD 4400 dla i5 oraz HD 5000 dla i7)
  • Pamięć wbudowana: 64GB SSD (dostępne również 128, 256 i 512 GB)
  • Kamera: 2x 5Mpx
  • Wejścia: USB 3.0, microSD, MiniDisplay port, mini jack
  • Waga: 0,78 kg
  • Wymiary: 292,1 x 201,4 x 9,1 mm
  • Dodatkowe dane: żyroskop, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11ac/802.11 a/b/g/n, Surface Pen

Wraz ze stacją dokującą, podłączonym zewnętrznym monitorem, myszką, klawiaturą, robi się całkiem ciekawy zestaw do pracy stacjonarnej i w razie czego – również mobilnej. Podobny zestaw przetestował jeden z redaktorów betanews.com, który rozpływa się w zachwycie nad bezproblemowej współpracy Surface Pro 3 z testowym Ubuntu 14.10 GNOME.

Kwestią otwartą pozostaje cenowa opłacalność takiego zakupu (najtańszy Surface Pro 3 to koszt 800$, stacja dokująca to 200$). I w przypadku zakupu, jednak nadal płacimy frycowe za system Windows 8.1 oraz nabijamy statystyki popularności tego systemu.
 

3 komentarze

  1. Też się nad tym zastanawiałem, ale ceny są zbyt duże tego sprzętu, w tej cenie (ile to tam 3000 ?) można mieć ThinkPada z i5, na 8 GB RAM z SSD, a przecież taki ThinkPad to pełnoprawny sprzęt do pracy, gdy Surface to tylko sprzęt do kawiarni

  2. > a przecież taki ThinkPad to pełnoprawny sprzęt do pracy, gdy Surface to tylko sprzęt do kawiarni

    W którym miejscu Surface ustępuje parametrami pełnoprawnemu sprzętowi? Za słaby procesor? Może 8GB Ramu to za mało, albo grafika nie uciągnie 4K? Czy może dysk SSD za wolny? Ten sprzęt jest super do pracy, w podróży, a również w kawiarni można go mieć ze sobą, a w domu po podłączeniu do dodatkowego monitora mamy kombajn do pracy…

  3. Jak potrzebuje więcej mocy do laptopa dołożę tutaj nie. Dodatkowo klawiatura jest nieco za mała. Nie wyobrażam sobie pracy na nim. A grafika 4K to slogan marketingowy, coś jak 3D…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.