I-Nex 0.7.4 wśród naszych dysków

Niestrudzony Michał Głowienka tegoroczny urlop wakacyjny postanowił spędzić na szlifowaniu możliwości wykrywania dysków i nośników w swoim programie I-Nex. Najnowsze wydanie 0.7.4 przynosi nam bowiem mnóstwo nowych informacji w zakładce Drives. Czego tam nie ma – począwszy od producenta dysku, pojemności, złącza, parametrów montowania, UUID dysku, po mnóstwo parametrów numerycznych dla ambitnych i używanego przez system zarządcy IO do obsługi tegoż nośnika.

i-nex
I-Nex 0.7.4
Autor programu niestrudzenie powiększa zdolności I-Nex do precyzyjniejszego wykrywania urządzeń w naszym komputerze i nie poprzestaje na prostym określeniu danych typu producent/model, lecz z powodzeniem przemierza odmęty przeróżnych parametrów i niuansów technicznych. Całe te zmagania można skwitować tylko gromkimi brawami i innymi oklaskami. Tym razem do dyspozycji otrzymujemy naszpikowaną technicznymi szczegółami zakładkę Drives (nie oznacza to, że jej wcześniej nie było). Dowiem się z niej o złączu do jakiegoś jest podłączony nasz dysk (PATA, SATA, USB), jaki to w ogóle typ nośnika, z jakimi parametrami jest zamontowany, jaki UUID posiada, i tak dalej. Wiecznym poszukiwaczom nie muszę tłumaczyć, jaka to wygoda znaleźć większość tych danych w jednym miejscu.

Niemniej w świecie indywidualnych standardów i braku jednoznaczności określanie tych parametrów bywa trudne i nie do końca precyzyjne. Np. u mnie pendrive meldował się jako dysk obrotowy. Lecz tu piłeczka jest po stronie użytkowników i zgłoszeniach które możemy dokonywać na w zakładce Kontakt na stronie projektu. Wszystko w imię jeszcze lepszego przyszłego wydania I-Nex.

Zmiany w tej wersji nie obejmują tylko i wyłącznie wspomnianej zakładki Drives, ale też mnóstwo poprawek i dodatków w innych zakładkach.

Program w wersji dla Ubuntu 14.04 i Minta 17 zainstalujemy po dodaniu do systemu repozytoriów zawierających sam program I-Nex, oraz interpreter Gambas 3 (w nowszej wersji niż ta w standardowych repozytoriach):

sudo add-apt-repository ppa:gambas-team/gambas3
sudo add-apt-repository ppa:i-nex-development-team/daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install i-nex

Arch Linux i Manjaro mają odpowiednie paczki w repozytorium AUR:

yaourt -S i-nex-git 

0

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.