Terminal pogryzł człowieka: TermRecord

Czasami ciekawe rozwiązania znajdziemy w równie nieoczekiwanych miejscach, co samo działanie tychże. A przyznacie chyba, że efektowny i odtwarzany w przeglądarce screencast z pracy w terminalu to rzecz na miarę czasów. Oczywiście bez żadnego uciekania się do szeroko pojętych multimediów – TermRecord, bo to o nim mowa, generuje zgrabny plik .html, który możemy rozpowszechniać bez obaw, że ktoś nie będzie miał kodeków do jego odtworzenia. Plik .html zawiera w sobie zaszyty zapis sesji terminalowej w postaci danych interpretowanych przez Javascript. Na dodatek, wygląda to równie dobrze, jak brzmi i tylko może zdziwić sposób instalacji.

Aby zainstalować bowiem u siebie TermRecord, należy skorzystać z repozytoriów Pythona, z których za pomocą polecenia pip wmontujemy w nasz system program TermRecord. Najpierw jednak, musimy zainstalować samo polecenie pip:

sudo apt-get install python-pip

Następnie za jego pomocą instalujemy program:

sudo pip install TermRecord

Gotowe. Jak go używać? Wystarczy w terminalu w którym chcemy dokonać pokazowej lekcji, wydać polecenie:

TermRecord -o nazwapliku.html

Od teraz wszystko co będziemy wyczyniali w tekstowym okienku zostanie zapisane i po wydaniu polecenia ‚exit’ zapisane do określonego pliku nazwapliku.html. Wystarczy otworzyć go w przeglądarce:

TermRecord w kacji
TermRecord w kacji

Ukaże się nam efektownym odtwarzacz, w którym będziemy mogli pauzować ‚filmik, przewijać, przyśpieszać, itp. Gdyby dołączyć do tego dźwięk, ktoś mógłby się pomylić, czy to nie aby standardowy klip wideo. W każdym bądź razie, forma i jakość wyniku wprost wymarzona na potrzeby krzewienia i rozpowszechniania podglądowych lekcji pracy w terminalu. 

0

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.