LightZone 4.1 Beta 8

Być może powoli, ale jednak. Przesympatyczny edytor zdjęć RAW, LightZone, po odzyskaniu wolności (uwolnieniu źródeł) i ustabilizowaniu swojej obecnej formy, nabiera kolejnych cech i unowocześnień. W najnowszej wersji beta, niedoszłe LightZone 4.1 radzi sobie jeszcze lepiej z otwieraniem plików RAW dzięki Dcraw wykorzystującemu wszelkie rdzenie naszych procesorów. Ale to nie koniec, bowiem zmian przez kolejne wersje beta nazbierało się mnóstwo.

Ponieważ edytorów RAW na Linuksie mamy całkiem sporą liczbę (Darktable, RawTherapee, Rawstudio, GTKRawGallery, Photivo, Aftershot Pro, Pixeluvo, UFRaw, digiKam i pewnie jeszcze jakieś inne), co czyni LightZone projektem wyjątkowym? Otóż jako jeden z nielicznym programów potrafi prawidłowo obsłużyć ekscentryczne pliki RAF z aparatów Fuji i ich matryc X-trans (bez konieczności konwertowania do DNG). Do tego, interfejs programu jak i filozofia jego działania jest na tyle uproszczona, że jedynym niuansem który będzie wymagał zrozumienia (nauczenia się) przez użytkownika jest kwestia ewentualnego zaznaczania obszaru na którym ma zadziałać dany filtr (maska).

A co zmieniło się na przestrzeni tych kilku wydań beta? Przybyło całe mnóstwo domyślnych krzywych tonalnych dla przeróżnych modeli aparatów. Objawia się to tym, że jeżeli nasz aparat znajduje się w bazie LightZone, po otworzeniu zdjęcia RAW zauważymy po prawej stronie uruchomiony plugin Raw ZoneMapper, który nie jest niczym innym, jak odzwierciedleniem krzywej tonalnej charakterystycznej dla naszego sprzętu.

Na tym jednak nie koniec:

LightZone 4.1 Beta 8 - podczas pracy
LightZone 4.1 Beta 8 – podczas pracy

 • Enabled up-resolution for edited image conversion
 • Disabled check for update
 • Added AdvancedNoiseReductionOperationV4
 • Added Raw Adjustments v2
 • Updated DCRaw to v9.20 (1.461)
 • Added Info tab in Edit mode
 • Multithreaded DCRaw with OpenMP (merged from dcraw_indi.c in UFRaw)
 • Supported new platforms
  • FreeBSD: build and install (port files)
  • OpenIndiana: build (ant)
  • Arch Linux: package (PKGBUILD on OBS)

Z pewnością najciekawiej prezentuje się obsługa wielu rdzeni podczas odczytu plików RAW (przy innych operacjach LightZone również aktywnie korzysta z OpenMP i możliwości naszych rdzeni). Dodatkowo, opcje odszumiania jakie pojawiły się w RAW Adjustments oraz osobnej wtyczce Redukcja Szumu też znacznie wspomagają ratowanie kadrów wykonanych podczas kiepskich okoliczności oświetlenia. Warto również zwrócić uwagę na oddzielną wtyczke Styles -> High Contrast -> Tone Mapper, która jest wariacją na temat mapowania tonalnego prezentowanego przez wtyczkę Relight.

A teraz najciekawsza dla wielu kwestia – jak program zainstalować w posiadanej dystrybucji Linuksa? To proste – należy odnaleźć swoją dystrybucję na stronie z listą pakietów, dodać do systemu i gotowe. Pamiętajmy jednak, że to nadal wersja Beta, zatem… instalujemy na własny rozrachunek.

0

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.