przystajnik

Ubuntu 14.04 – a jednak się hibernuje

Jak zapewne pamiętają wierni fani Ubuntu, od wersji 12.04 w opcjach oraz menu systemu nie odnajdziemy możliwości zahibernowania naszej maszyny. Oczywiście i na szczęście można przeprowadzić ręczne poprawki które przywrócą rzeczoną hibernację, a tajemnicą pozostanie kwestia, komu zabrakło determinacji by choć częściowo udostępnić użytkownikom taką opcję.

Oczywiście wytłumaczenie jest dość prozaiczne – mnogość sprzętu i jego różnorodna dowolność w traktowaniu hibernacji przy jednoczesnym braku wsparcia dla Linuksa definitywnie utrudniają upowszechnienie tego rozwiązania dla każdego. Lecz możemy przeprowadzić we własnym zakresie test obsługi hibernacji na naszym sprzęcie, oraz uskutecznić ręczną konfigurację.

Aby sprawdzić, czy nasze urządzenie poprawnie zapada w elektroniczny sen, możemy wykonać polecenie:

sudo pm-hibernate

Jeżeli po tym poleceniu komputer posłusznie się zahibernuje, oraz przywróci do stanu poprzedniego, bez obaw możemy wdrożyć następującą konfigurację.

Tworzymy plik:

sudo gedit /var/lib/polkit-1/localauthority/50-local.d/com.ubuntu.enable-hibernate.pkla

I umieszczamy w nim:

[Re-enable hibernate by default in upower]
Identity=unix-user:*
Action=org.freedesktop.upower.hibernate
ResultActive=yes

[Re-enable hibernate by default in logind]
Identity=unix-user:*
Action=org.freedesktop.login1.hibernate
ResultActive=yes

To przywróci nam hibernację w menu – ale jednak niestety w ustawieniach zasilania nadal wśród akcji nie znajdziemy możliwości np. hibernacji po zamknięciu pokrywy laptopa. Na to jest też rada:

sudo sed -i 's/#HandleLidSwitch=suspend/HandleLidSwitch=hibernate/g' /etc/systemd/logind.conf

Jak to się dzieje, że w XXI wieku system operacyjny tak frywolnie podchodzi do tematu istotnego dla szybkości uruchamiania się przenośnego sprzętu, jak też oszczędzania energii coraz bardziej cherlawych baterii? (wstrzymanie wszak musi zasilać kości pamięci). Zawsze można to zrzucić na karb producentów sprzętu…
 

Post navigation

5 comments for “Ubuntu 14.04 – a jednak się hibernuje

 1. Uppsss
  27 kwietnia, 2014 at 8:55

  @Salvadhor jednak jesteś geniuszem!!

 2. fi
  27 kwietnia, 2014 at 9:03

  „Jak to się dzieje, że w XXI wieku system operacyjny tak frywolnie podchodzi do tematu istotnego dla szybkości uruchamiania się przenośnego sprzętu, jak też oszczędzania energii coraz bardziej cherlawych baterii?”

  Nie wiem jak to się dzieje. 🙁
  Może trzeba się podrapać tam gdzie nas swędzi? 🙂

 3. Jarek Bugajski
  27 kwietnia, 2014 at 18:01

  U mnie Kubuntu nie chce się wybudzić z uśpienia,nie z hibernacji,tylko z uśpienia.Poprzednie wersje nie miały z tym problemu.Potrzebuję na chwilę uśpić komputer,żeby go nie odpalać za kilka minut i niestety jest niewykonalne:(

 4. Andrzej535
  28 kwietnia, 2014 at 22:57

  Na moim Xubuntu 12.04 po wstępnym sprawdzeniu włączyłem możliwość hibernowania ale po pewnym czasie zaczęły się problemy. Nawet z uśpienia system nie potrafi włączyć ekranu. Ctr+alt+F5 i po chwili ctr+alt+F7 ratują sytuację. Napisałbym takiego skrypta, który sam by to wklepywał przy wybudzeniu gdybym umiał 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »