Władca pulpitów Xfdashboard 0.1.90

Użytkownicy nieco zachowawczego w formie środowiska Xfce z pewnością zerkają niekiedy z zazdrością na pełne przepychu pulpity kontrolowane przez Unity, GNOME 3 lub inne nowoczesne rozwiązania. Nie wszystko w tych nowościach może się podobać (to powód dla którego używa się Xfce), ale niektóre hedonistyczne elementy wnoszą także całkiem przydatne możliwości obsługi pulpitu. Takim nieoszlifowanym diamentem może być całkiem wygodny panel GNOME Shell, zastępujący tradycyjne menu, pozwalający na zarządzanie programami w obrębie dostępnych przestrzeni roboczych, oraz wyszukiwanie programów. Jednak wdrażanie GNOME Shell do lekkiego Xfce nie ma sensu – dlatego stworzono Xfdashboard.

Xfdashboard - wszystkie okna na jednym ekranie
Xfdashboard – wszystkie okna na jednym ekranie
Xfdashboard z zestawem funkcji jak powyżej podciąga Xfce do peletonu większych i bardziej nowoczesnych środowisk. Wszystko co musimy uczynić, to zainstalować Xfdashboard oraz podpiąć go pod jakiś ulubiony i intuicyjny skrót klawiszowy (Ustawienia system->Klawiatura->Skróty klawiszowe). Od tej pory po wywołaniu rzeczonego skrótu, pojawi się nam całoekranowy zarządca okien i programów. Podstawowy widok zaprezentuje nam otworzone okna w obrębie danego pulpitu, z lewej strony zauważymy skróty i odnośniki do ulubionych programów (z możliwością dodawania/usuwania/przemieszczania). W górnej części widnieją trzy ikonki – widok okien, widok menu (lista programów) oraz wyszukiwanie po nazwie programu. Prawa strona wysuwająca się po najechaniu nań wskaźnikiem, to nic innego jak wizualna prezentacja stanu naszych pulpitów – z możliwością przenoszenia pomiędzy nimi otworzonych okien.

Po uruchomieniu listy programów i wyborze ulubionego, możemy jego ikonkę przeciągnąć na lewy pasek – zostanie ona dodana do grupy ulubionych. Podobnie możemy przeciągać okna na poszczególne pulpity. Zamknięcie Xfdashboard jest możliwe albo po uruchomieniu wybranego programu, albo naciskając klawisz Esc. Wszystko łatwe, proste i przyjemne – i wyglądające niemal tak nowocześnie jak wspomniany GNOME Shell. Dla szukających wszelkich możliwości w unowocześnieniu obsługi i działania Xfce – rzecz niemal niezbędna.

Niestety, skorzystać z Xfdashboard będą mogli na chwilę obecną użytkownicy Manjaro i Archa, gdyż program znajduje się w repozytorium AUR. Nie natknąłem się na żadne PPA z paczkami deb dla Xubuntu/pochodnych.

yaourt -S xfdashboard 

13 komentarzy

 1. no jest nieżle choć troszkę to wszystko “drewniane” – ale generalnie to coś czego mi bardzo brakowało. Jak by tak gestem myszy jeszcze …… W każdym razie wielkei dzięki za info. A przy okazji prośba o podpowiedź – how to: takie autoremove w Manjaro

 2. NA WŁASNE RYZYKO!!!

  paczka .deb zrobiona przeze mnie (checkinstall): http://przeklej.org/file/YlHnAV/xfdashboard.0.1.90-1.i386.deb

  robione na ubuntu 12.04 U MNIE DZIAŁA BARDZO WOLNO Może wina sprzętu komputer 9 lat

  przed instalacją najlepiej dodać repozytoria:

  xfce4.10: sudo apt-add-repository ppa:xubuntu-dev/xfce-4.10 i zainstalować xfce 4.10

  elementary os: sudo apt-add-repository ppa:elementary-os/stable dostarcza nowszą wersję clutter
  potem : sudo apt-get update

  wiem że kiedyś próbowałem juz zainstalować xfdashboard i chyba kompilowałem libwnck, ale niestety nie zrobiłem paczki

  paczkę najlepiej instalować w terminalu
  przejdz do folderu z pobranym plikiem: cd Pobrane
  sudo dpkg -i xfdashboard.0.1.90-1.i386.deb

  instalacja zależności:
  sudo apt-get install -f
  NIE OBIECUJĘ, ŻE BĘDZIE DZIAŁAĆ

 3. fajny fajny a macie może sposób jak zainstalować taki dodatek do Manjaro: xfwm4-tiling. Daje efekt przyciągania okna do krawędzi ekranu jak w pulpitach Gnome czy Unity w Ubuntu a także zajęcia np. połowy ekrany. Niby jest w AUR ale coś nie bardzo chce się instalować

 4. Zainstalował ktoś na Xubuntu 14.04? Mam problemy z zależnościami. Z libwnck sobie poradziłem, teraz clutter, ale jego apt-cache search nie znajduje.

 5. Próbowałeś z repo elementary? Nie wiem jak działa na 14.04. Możesz pobrać paczkę (dla 12.04) i spróbować instalacji, może zadziała. Możesz też spróbować z repo daily elementary (wspiera 14.04) ale to na twoje ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.