przystajnik

Władca pulpitów Xfdashboard 0.1.90

Użytkownicy nieco zachowawczego w formie środowiska Xfce z pewnością zerkają niekiedy z zazdrością na pełne przepychu pulpity kontrolowane przez Unity, GNOME 3 lub inne nowoczesne rozwiązania. Nie wszystko w tych nowościach może się podobać (to powód dla którego używa się Xfce), ale niektóre hedonistyczne elementy wnoszą także całkiem przydatne możliwości obsługi pulpitu. Takim nieoszlifowanym diamentem może być całkiem wygodny panel GNOME Shell, zastępujący tradycyjne menu, pozwalający na zarządzanie programami w obrębie dostępnych przestrzeni roboczych, oraz wyszukiwanie programów. Jednak wdrażanie GNOME Shell do lekkiego Xfce nie ma sensu – dlatego stworzono Xfdashboard.

Xfdashboard - wszystkie okna na jednym ekranie

Xfdashboard – wszystkie okna na jednym ekranie

Xfdashboard z zestawem funkcji jak powyżej podciąga Xfce do peletonu większych i bardziej nowoczesnych środowisk. Wszystko co musimy uczynić, to zainstalować Xfdashboard oraz podpiąć go pod jakiś ulubiony i intuicyjny skrót klawiszowy (Ustawienia system->Klawiatura->Skróty klawiszowe). Od tej pory po wywołaniu rzeczonego skrótu, pojawi się nam całoekranowy zarządca okien i programów. Podstawowy widok zaprezentuje nam otworzone okna w obrębie danego pulpitu, z lewej strony zauważymy skróty i odnośniki do ulubionych programów (z możliwością dodawania/usuwania/przemieszczania). W górnej części widnieją trzy ikonki – widok okien, widok menu (lista programów) oraz wyszukiwanie po nazwie programu. Prawa strona wysuwająca się po najechaniu nań wskaźnikiem, to nic innego jak wizualna prezentacja stanu naszych pulpitów – z możliwością przenoszenia pomiędzy nimi otworzonych okien.

Po uruchomieniu listy programów i wyborze ulubionego, możemy jego ikonkę przeciągnąć na lewy pasek – zostanie ona dodana do grupy ulubionych. Podobnie możemy przeciągać okna na poszczególne pulpity. Zamknięcie Xfdashboard jest możliwe albo po uruchomieniu wybranego programu, albo naciskając klawisz Esc. Wszystko łatwe, proste i przyjemne – i wyglądające niemal tak nowocześnie jak wspomniany GNOME Shell. Dla szukających wszelkich możliwości w unowocześnieniu obsługi i działania Xfce – rzecz niemal niezbędna.

Niestety, skorzystać z Xfdashboard będą mogli na chwilę obecną użytkownicy Manjaro i Archa, gdyż program znajduje się w repozytorium AUR. Nie natknąłem się na żadne PPA z paczkami deb dla Xubuntu/pochodnych.

yaourt -S xfdashboard 

Post navigation

Translate »