przystajnik

Wydania na wagę LTS – *buntu 14.04 Beta2

Nachodzące wydanie Ubuntu 14.04 LTS jest wydarzeniem oczekiwanym przez niemałe rzesze użytkowników. Po pierwsze, kusi długoterminowe wsparcie, które dla wydań LTS wynosi 3 lata (na desktopie). Po drugie, środowisko Unity i nowinki wprowadzane przez Canonical w końcu zaczynają powoli odzwierciedlać oczekiwania użytkowników. Ale Ubuntu może mieć wiele twarzy, tak jak wiele posiadamy środowisk graficznych i rozwiązań, które mają swoich fanów. Dlatego takim powodzeniem cieszą się też wszystkie oficjalne odmiany – Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu GNOME, Kubuntu, które właśnie dotarły do wersji 14.04 Beta2. Co oznacza wersję stabilną już za chwileczkę, już za momencik.

Choć do czasu wydania wersji ostatecznych mogą nastąpić jakieś drobne przetasowania w wersjach pakietów używanych przez wszystkie odmiany, możemy już teraz z grubsza określić, co szykuje dla nas przyszłość. Co więcej, w dobie wszechzamętu i nagonki na strwożonych ostatnich użytkowników Windowsa XP, warto mieć rozeznanie która odmiana jest godna polecenia na ich nieraz leciwe maszynki PC. O ile podejmiemy próby takiej ewangelizacji.

Ubuntu 14.04 LTS

Ubuntu 14.04 LTS

Ubuntu 14.04 Beta2 LTS

Tego wydania nie trzeba nikomu przedstawiać. Dystrybucja będąca podwaliną bazy pakietów dla pozostałych odmian, w tej wersji będzie opierała się o kernel 3.13, środowisko Unity 7, Firefoksa 28, Thunderbirda 24, Libreoffice 4.2.3. Wydanie zawierać będzie mnóstwo udogodnień i ukłonów w stronę użytkowników, o których wspominałem niedawno – minimalizacja po kliknięciu na ikonę w Launcherze, brak obramowań okien, menu lokalne i wiele innych. Za te wszystkie udoskonalenia przyjdzie nam zapłacić dość sporą cenę – na dzień dzisiejszy Ubuntu 14.04 zjada około 590MB naszej pamięci RAM.

Lubuntu 14.04 LTS

Lubuntu 14.04 LTS

Lubuntu 14.04 Beta2 LTS

Minimalistyczne podejście do kwestii pulpitu w wersji Beta2 może pochwalić się nowym numerkiem menadżera plików. PCManFM 1.2.0 nabył umiejętności wyświetlania dwóch paneli, edycji menu jak też ustawień dla katalogów. Odświeżono również tematy graficzne i ikony. Lubuntu 14.04 na dzień dzisiejszy po uruchomieniu potrzebuje około 200MB pamięci RAM.

Xubuntu 14.04 LTS

Xubuntu 14.04 LTS

Xubuntu 14.04 Beta2 LTS

Środowisko Xfce z trudem od już niemal lat podąża w stronę wersji 4.12 i dotrzeć tam nie może. Dlatego w Xubuntu wdrożono poprawione i przejściowe pakiety Xfce 4.11, a obsługę menu powierzono wyśmienitemu WhiskerMenu. Xubuntu na potrzeby swojego funkcjonowania świeżo po uruchomieniu potrzebuje około 290MB.

Ubuntu GNOME

Ubuntu GNOME

Ubuntu GNOME 14.04 LTS

…czyli GNOME 3.xx w końcu ma swój dom – choć wynajęty. Środowisko które po rewolucjach nowej formy nie może zdobyć stałego kąta w żadnej z głównych dystrybucji, tym razem w postaci GNOME 3.10 zostało zorganizowane w jedną z odmian Ubuntu. Trwa wyścig z czasem, na ile i na kiedy deweloperom uda się wdrożyć dla masowego odbiorcy najnowsze wydanie GNOME 3.12 – na pewno nie stanie się to przed premierą 14.04 LTS (paczki są już zamrożone). Ubuntu GNOME na potrzeby swojej działalności zarezerwuje nam około 560MB pamięci.

Kubuntu 14.04 LTS

Kubuntu 14.04 LTS

Kubuntu 14.04 LTS

Chyba najpopularniejsza obok czystego Ubuntu odmiana rodziny *buntu. Ale też i z ogromnym parciem ze strony konkurencji – dystrybucji domyślnie działających na KDE mamy całe mnóstwo, o przeróżnym wykonaniu jakościowym i wydajnościowym. Kubuntu 14.04 celuje wysoko – najświeższe wydanie KDE 4.13, Muon 2.2 Alpha 1, nowy menadżer sterowników i wiele, wiele innych komponentów środowiska KDE w wersjach najbardziej aktualnych. W sumie potrzebują one około 470MB po uruchomieniu.

Obrazy *buntu 14.04 Beta2 LTS są do pobrania z lokalizacji:

Ubuntu
Kubuntu
Xubuntu
Lubuntu
Ubuntu GNOME

Post navigation

Translate »