Intergalaktyczny Lxnstack 1.4.4

Choć astrofotografia nie jest dziedziną masowego zainteresowania, to warto jednak odnotować i znać (a może ktoś będzie potrzebował) jedną z ciekawszych pozycji do opracowywania kosmicznych zdjęć. Lxnstack 1.4.4 jest programem do obróbki wyników uwiecznianych za pomocą specjalistycznego sprzętu do przeszukiwania nieba. Każdy kto orientuje się w specyfice tak otrzymywanych obrazów, wie ile to wymaga stackowania kadrów i innych machinacji, które z czarno białych plam wyciągają oszałamiające zdjęcia odległych galaktyki.

Lxnstack 1.4.4 wewnątrz galaktyki
Lxnstack 1.4.4 wewnątrz galaktyki
Koncepcja programu jest standardowa, jeżeli chodzi o podejście do niewyszukanej jakości astronomicznych kadrów o zwykle sporym zaszumieniu, aberracji, nieostrości, itp. Aby uprościć sprawę, Lxnstack potrafi też rejestrować obraz z urządzeń obsługiwanych przez video4linux. W celu uzyskania optymalnego i czytelnego przekazu, z kilku ujęć tego samego obszaru kosmosu wyciągane są najwyraźniejsze elementy i składane w jeden spektakularny obraz. W tym celu do programu musimy wczytać odpowiedni materiał (Lxnstack obsługuje też pliki wideo), odpowiednio jest wyrównać (automatyka), nałożyć (kilka algorytmów nakładania) i wprowadzić ew. korektę balansu bieli, itp. Program pozwala na wyrównywanie ręczne, wg. przesunięcia fazowego, automatycznego wykrywania elementów, jak też obsługuje czarne i jasne klatki w celu wyeliminowania szumów.

Oczywiście temat jest o wiele bardziej rozległy i wymagający minimalnego zrozumienia, o co w tym chodzi – osoby parające się astrofotografią nie będą z tym miały problemu, a początkujący powinni się zapoznać z ładnie rozpisanym poradnikiem Lxnstack (?->User manual).

Lxnstack w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10/13.10 i Minta znajduje się w repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install lxnstack

Astromaniacy z Archem lub Manajaro na pokładzie powinni skorzystać z repozytorium AUR:

yaourt -S lxnstack
 

0