przystajnik

Niech się mury pną do góry – Sweet Home 3D

Tytułowy program to przykład na to, jak ciekawe i zajmujące może być meblowanie mieszkania lub budowanie domu. Przede wszystkim z jednego powodu – wszystko odbywa się na naszym komputerze i dzięki temu mamy nieskończoną liczbę żyć – możemy ściany burzyć, stawiać na nowo, przenosić, przekładać, manewrować meblami w dowolnych kierunkach – i nawet się nie spocimy. Sweet Home 3D to świetny plac treningowy pod przyszłe przemeblowania, przeróbki mieszkania czy murowanie domu.

Sweet Home 3D - w tym nie będzie chciał nikt zamieszkać

Sweet Home 3D – w tym nie będzie chciał nikt zamieszkać

Program może nie ma ambicji być profesjonalną deską kreślarską, ale dzięki temu staje się czytelny w odbiorze nawet dla osoby o wiedzy budowlańca ograniczonej do wyboru koloru tapety do mieszkania. Standardowy podział okna na cztery sekcje zapewnia kontrolę nad ogólnym planem pomieszczenia, jego wizualizacją 3D, listą elementów gotowych do użycia, listą elementów użytych w planowaniu.

Naszym zadaniem jest stworzyć pomieszczenie, dorysować mu ściany, wybrać atrybuty podłogi, ścian, sufitu i powstawiać meble. Wszystkiego tego dokonujemy w części przeznaczonej na rysunek techniczny, a ewentualne poprawki w ułożeniu lub wyglądzie elementów naniesiemy po dwukrotnym kliknięciu nań. Obsługa nie jest wybitnie uproszczona, ale i nie trąci banałem. Warto zapoznać się z materiałami pomocniczymi i samouczkami, by przez następne pół dnia nie dociekać działania jakiejś funkcji lub opcji.

Wracając do elementów gotowych do nanoszenia na nasz plan – tu tkwi urok Sweet Home 3D, bowiem nie ograniczna nas jedynie do standardowego zestawu mebli czy innego wyposażenia. Spod tego adresu pobierzemy całe mnóstwo ciekawie zaprojektowanych elementów. Pobrane pliki należy rozpakować, by następnie zaimportować do Sweet Home poprzez Meble -> Importuj Bibliotekę Mebli. W podobny sposób zaimportujemy tekstury.

Wynik naszych prac będziemy mogli zapisać w natywnym formacie do późniejszej edycji, bądź od razu wyeksportować do formatu pdf lub wydrukować. Program z pewnością wymaga nieco ćwiczeń, lecz efekty zadowolą każdego, kto dzięki niemu uniknie całodniowego przesuwania mebli po pomieszczeniach w poszukiwaniu feng shui lokalu.

Sweet Home 3d w niedawno wydanej wersji 4.3 możemy pobrać bezpośrednio ze strony projektu, ale użytkownicy Ubuntu 12.04 i 13.10 (Minta 13, 16) mogą skorzystać z repozytorium getdeb.com. Natomiast posiadacze Manjaro i Archa znajdą program w AUR:

yaourt -s sweethome3d 

Post navigation

2 comments for “Niech się mury pną do góry – Sweet Home 3D

  1. Binko
    12 lutego, 2014 at 21:48

    SweetHome 3D jest rewelacyjny! Jakiś czas temu zmierzyłem moje pokoje i umeblowałem je na stan faktyczny. Teraz jeśli chcę kupić jakiś mebel, zrobić przemeblowanie, najpierw robię to w SH3D – widzę co i jak się zmieści, a na dodatek mogę sobie popatrzeć jak to będzie wyglądało robiąc miły dla oka render. Polecam!

  2. Jarek Bugajski
    17 lutego, 2014 at 16:10

    Wszystko ładnie,ale nie chce mi się toto uruchomić ani na Kubuntu 13.10 64 bity,podobnie na Ubuntu Gnome,Kubuntu 14.04.Wyświetla mi problem z javą jak odpalam w terminalu.Na systemach 32 bitowych nie było problemu,ale teraz wręcz zmuszają do instalacji 64 bity

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »