Niech się mury pną do góry – Sweet Home 3D

Tytułowy program to przykład na to, jak ciekawe i zajmujące może być meblowanie mieszkania lub budowanie domu. Przede wszystkim z jednego powodu – wszystko odbywa się na naszym komputerze i dzięki temu mamy nieskończoną liczbę żyć – możemy ściany burzyć, stawiać na nowo, przenosić, przekładać, manewrować meblami w dowolnych kierunkach – i nawet się nie spocimy. Sweet Home 3D to świetny plac treningowy pod przyszłe przemeblowania, przeróbki mieszkania czy murowanie domu.

Sweet Home 3D - w tym nie będzie chciał nikt zamieszkać
Sweet Home 3D – w tym nie będzie chciał nikt zamieszkać
Program może nie ma ambicji być profesjonalną deską kreślarską, ale dzięki temu staje się czytelny w odbiorze nawet dla osoby o wiedzy budowlańca ograniczonej do wyboru koloru tapety do mieszkania. Standardowy podział okna na cztery sekcje zapewnia kontrolę nad ogólnym planem pomieszczenia, jego wizualizacją 3D, listą elementów gotowych do użycia, listą elementów użytych w planowaniu.

Naszym zadaniem jest stworzyć pomieszczenie, dorysować mu ściany, wybrać atrybuty podłogi, ścian, sufitu i powstawiać meble. Wszystkiego tego dokonujemy w części przeznaczonej na rysunek techniczny, a ewentualne poprawki w ułożeniu lub wyglądzie elementów naniesiemy po dwukrotnym kliknięciu nań. Obsługa nie jest wybitnie uproszczona, ale i nie trąci banałem. Warto zapoznać się z materiałami pomocniczymi i samouczkami, by przez następne pół dnia nie dociekać działania jakiejś funkcji lub opcji.

Wracając do elementów gotowych do nanoszenia na nasz plan – tu tkwi urok Sweet Home 3D, bowiem nie ograniczna nas jedynie do standardowego zestawu mebli czy innego wyposażenia. Spod tego adresu pobierzemy całe mnóstwo ciekawie zaprojektowanych elementów. Pobrane pliki należy rozpakować, by następnie zaimportować do Sweet Home poprzez Meble -> Importuj Bibliotekę Mebli. W podobny sposób zaimportujemy tekstury.

Wynik naszych prac będziemy mogli zapisać w natywnym formacie do późniejszej edycji, bądź od razu wyeksportować do formatu pdf lub wydrukować. Program z pewnością wymaga nieco ćwiczeń, lecz efekty zadowolą każdego, kto dzięki niemu uniknie całodniowego przesuwania mebli po pomieszczeniach w poszukiwaniu feng shui lokalu.

Sweet Home 3d w niedawno wydanej wersji 4.3 możemy pobrać bezpośrednio ze strony projektu, ale użytkownicy Ubuntu 12.04 i 13.10 (Minta 13, 16) mogą skorzystać z repozytorium getdeb.com. Natomiast posiadacze Manjaro i Archa znajdą program w AUR:

yaourt -s sweethome3d 

0