przystajnik

Luminance HDR 2.4.0 dla wybrańców

Długo oczekiwana nowa wersja praktycznie jedynego narzędzia dla Linuksa do tworzenia zaawansowanych algorytmicznie obrazów HDR budzi mieszane uczucia. Z jednej strony, program jest i działa, wnosi nieco nowości. Z drugiej strony galopujący trend hołubienia najliczniejszej grupie odbiorców spowodował, że twórcy przepisali Luminance HDR z użyciem bibliotek Qt5, co wykluczy dostępność programu dla wielu dystrybucji Linuksa. Jednakże, co najmniej użytkownicy Ubuntu 13.10, Minta 16 mogą skorzystać z repozytorium Highly Explosive, jak też na bieżąco będą użytkownicy Manjaro lub Archa.

Wydanie 2.4.0 wnosi kilka zmian kluczowych dla niektórych momentów i okoliczności tworzenia obrazów o wysokiej dynamice:

Luminance HDR 2.4.0

Luminance HDR 2.4.0

  • Nowe: automatyczne anti-ghosting (usuwanie widma np. poruszających się obiektów),
  • Nowe: importer formatu FITS, użytecznego do składania obrazów astronomicznych,
  • Nowe: automatyczny balans bieli dla obrazów HDR/LDR,
  • Nowe: Transifex jako platforma dla tłumaczeń,
  • drobne poprawki w interfejsie,
  • lepsza interpretacja danych EXIF,
  • usprawniony algorytm Debevec,
  • Qt5

Jak widzimy, szczególnie trzy pierwsze opcje mogą pobudzić wyobraźnię, bo nie jest trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy w naszych kadrach tworzonych na potrzeby HDRa, np. po niebie będą się przemieszczały ptaki – anti-ghosting jak znalazł dla takiego scenariusza. Fascynatów przepatrywania nieba nie trzeba przekonywać co do formatu FITS i jego wpływu na jakość zobrazowanych astronomicznych cudów. Luminance HDR ułatwi również automatyczny balans bieli (po złożeniu HDR), jak też poprawienie poziomów takiego zdjęcia.

Warte uwagi są opcje programu, gdzie oprócz oczywistych rzeczy dotyczących wydajności i utylizacji obciążenia rdzeni naszego CPU, ciekawość wzbudzą zakładki dotyczące wywoływania RAW. Będziemy mogli ustawić pożądany algorytm demozaikowania oraz ew. korekcji obrazu, świateł, itp.

Łyżką dźiegciu w tym naprawdę udawnym wydaniu jest fakt przejścia na stronę bibliotek Qt5. Co więcej, zostało to podyktowane koniecznością sprostania wymaganiom nowszych wersji OS X jak i lepszej integracji z platformą Windows. A co z użytkownikami Linuksa? Cóż, stanowią oni 15% wszystkich odbiorców programu Luminance HDR, stąd też nikt nie brał pod uwagę stan Qt5 w różnych dystrybucjach. Powyższe wpisuje się w nieprzyjemny scenariusz, który opisywałem nie tak dawno.

Obecnie udało się mi zbudować paczki na potrzeby Ubuntu 13.10, Minta 16 i pochodnych. Ubuntu 13.04 zakończyło swój żywot i dlatego paczek dla niego już nie uświadczymy. Starsza wersja 12.04 LTS przypuszczalnie nie doczeka się tego wydania Luminance (brak Qt5). Szczęśliwi użytkownicy najświeższych wersji dystrybucji mogą skorzystać z PPA Highly Explosive.

W nieco lepszej sytuacji są użytkownicy Manjaro i Archa (i pochodnych korzystających z repozytorium Archa). Tam wymagane zależności póki co są spełnione, a Luminance HDR znajduje się w głównym repozytorium. Paczka z 2.4.0 powinna pojawić się tam lada moment. 

Post navigation

Translate »