przystajnik

Tanie foto drukowanie

Miłośnicy taniego drukowania zdjęć w domowym zaciszu z pewnością mają swoje ulubione i wypróbowane typy drukarek takiego przeznaczenia. Niemniej, jak to w komercyjnym świecie bywa, pod Linuksem często na drodze szczęśliwego i radosnego użytkowania takiej drukarki stają okrojone sterowniki producenta, lub wręcz ich brak. Często sterowniki pod Linuksa potrafią zapewnić jedynie podstawową funkcjonalność, w porównaniu do możliwości sterowników z wiodącego systemu są zubożone o wiele opcji – skąd my to znamy. Podobnie do pewnego czasu było z przebojem od firmy Epson, foto-drukarką L800. Dopiero we wrześniu ubiegłego roku producent wydał pełne sterowniki dla Linuksa, posiadające te same opcje i możliwości co dla innej platformy.

To wybawienie dla wielu użytkowników tego sprzętu, którzy docenili wyśmienity kompromis oferowany przez Epson L800 – tanie drukowanie z jakością nie ustępującą, a niekiedy przewyższającą efekty z dedykowanych labów. Drukarka cieszy się sporym powodzeniem wśród fotografów, którzy na bieżąco mogą zapełniać swoje domowa archiwa setkami i tysiącami wydrukowanych kadrów. Teraz, mogą to czynić także podczas użytkowania Linuksa, bez konieczności przełączania się na inny system. Wystarczy pobrać odpowiednie sterowniki ze strony producenta (paczki deb/rpm) i zainstalować w systemie. A użytkownicy Manjaro i Arch (lub pochodnych) znajdą sterownik epson-inkjet-printer-l800 w repozytorium AUR.

Choć producent okrasił paczki podpisem „full feature”, to jednak jak donoszą użytkownicy L800, brakuje w nich opcji do serwisowania drukarki (czyszczenie, wyrównywanie, itp.). Być może Epson niedługo zreflektuje się w tej kwestii, skoro w ogóle zdecydował się na taką jakość sterowników dla Linuksa.

Dzięki uprzejmości Przemka, zrzuty ekranu z opcjami drukarki z obydwu systemów:

 

Post navigation

Translate »