Tanie foto drukowanie

Miłośnicy taniego drukowania zdjęć w domowym zaciszu z pewnością mają swoje ulubione i wypróbowane typy drukarek takiego przeznaczenia. Niemniej, jak to w komercyjnym świecie bywa, pod Linuksem często na drodze szczęśliwego i radosnego użytkowania takiej drukarki stają okrojone sterowniki producenta, lub wręcz ich brak. Często sterowniki pod Linuksa potrafią zapewnić jedynie podstawową funkcjonalność, w porównaniu do możliwości sterowników z wiodącego systemu są zubożone o wiele opcji – skąd my to znamy. Podobnie do pewnego czasu było z przebojem od firmy Epson, foto-drukarką L800. Dopiero we wrześniu ubiegłego roku producent wydał pełne sterowniki dla Linuksa, posiadające te same opcje i możliwości co dla innej platformy.

To wybawienie dla wielu użytkowników tego sprzętu, którzy docenili wyśmienity kompromis oferowany przez Epson L800 – tanie drukowanie z jakością nie ustępującą, a niekiedy przewyższającą efekty z dedykowanych labów. Drukarka cieszy się sporym powodzeniem wśród fotografów, którzy na bieżąco mogą zapełniać swoje domowa archiwa setkami i tysiącami wydrukowanych kadrów. Teraz, mogą to czynić także podczas użytkowania Linuksa, bez konieczności przełączania się na inny system. Wystarczy pobrać odpowiednie sterowniki ze strony producenta (paczki deb/rpm) i zainstalować w systemie. A użytkownicy Manjaro i Arch (lub pochodnych) znajdą sterownik epson-inkjet-printer-l800 w repozytorium AUR.

Choć producent okrasił paczki podpisem „full feature”, to jednak jak donoszą użytkownicy L800, brakuje w nich opcji do serwisowania drukarki (czyszczenie, wyrównywanie, itp.). Być może Epson niedługo zreflektuje się w tej kwestii, skoro w ogóle zdecydował się na taką jakość sterowników dla Linuksa.

Dzięki uprzejmości Przemka, zrzuty ekranu z opcjami drukarki z obydwu systemów:

 

0

6 komentarzy

 1. Warto dodać, że także i inne modele drukarek Epson doczekały się firmowych sterowników, niektóre – jak np. R3000 – mają nawet do wyboru sterownik ogólny (nazwany przez Epsona „generic driver”) oraz sterownik „full feature” tylko dla tego modelu. To „full feature” używam od pewnego czasu i nie mam powodów do narzekania – zresztą uprzednie badanie dostępności sterowników i opinie użytkowników linuksowych były warunkiem zakupu. Podobnie jak w przypadku modelu L800, sterownik nie ma opcji serwisowych.

 2. Jestem jeszcze ciekaw jak wyglądać będzie sytuacja w przypadku ładowania tuszy przy L800 – na pojemnikach z tuszami znajduje się kod (chyba 13 znakowy) który należy przepisać z odpowiedniego tuszu w odpowiednia ramkę która podczas uzupełniania wyskakuj – pod Windowsem był do tego soft pytanie jak to zadziała pod Linuksem. A co do sterownika – jestem bardzo mile zaskoczony, że to tak wszystko ładnie działa 🙂 teraz tylko kwestia ogarnięcia jakim softem najlepiej drukować z profilami itp. (póki co z Gimpa całkiem spoko drukuje)

 3. Moja drukuje doskonale z Gimpa, ale gdy kiedyś chciałem spróbować Gutenprinta, to niestety wyszło bardzo kiepsko, nieco zmienione kolory, i przyciemnione. Tak więc doszedłem do wniosku, żeby drukować z oryginalnego sterownika i nie kombinować.

 4. O widzisz – dobrze wiedzieć 🙂 Dzięki. A tak przy okazji – w markecie na L…. od 3 lutego papier foto a4 – 50 szt – gramatura 280 – za 25 zł 🙂 warto się chyba będzie skusić 🙂

 5. Ja spróbowałem tylko raz wydrukować zdjęcia na papierze marki Papier i odechciało mi się. Nie wiem, jakich atramentów używa L800, ale niestety moja używa takich, które ładnie drukują tylko na papierze tej samej firmy 🙁
  No ale jakość drukowanych zdjęć w pełni rekompensuje tę wadę.

 6. Testowałem i testuje wydruki na papierach fomei, epsona i ardata póki co najlepiej to wychodzi na papierze epsona i fomei, chociaż ardata też mnie miło zaskoczył – wydruki są bardzo przyzwoite.

  Sporo znajomych osób testuje różne papiery i dużo dobrego słyszałem o Ilfordach oraz o Harmanach – hahnemuehle. A tusze to Claria – nowy typ w stosunku do np Clarii stosowanej w P50 – tusz barwnikowy.

  Trochę ciekawych informacji można znaleźć na forum pentaxa 🙂 pod tym linkiem http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=41208&postdays=0&postorder=asc&start=0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.