Unity Jamendo Scope – w imię Wolnej Kultury

ubuntu_jamendo_logo Dash ze swoimi funkcjami poszukiwawczymi, od samego początku nie wzbudzał we mnie entuzjazmu. Pomijając burzliwe debaty nad tym, czy Canonical dybie na naszą prywatność, czy też nie, nie do końca czuję się zauroczony wizją grzebania w sieci, podczas gdy planuję pracować na plikach lokalnych. Można tę opcję oczywiście wyłączyć, ale czy to po to wielu deweloperów poświęciło swój czas i moce twórcze? Tak, czy owak – wielu użytkownikom się to podoba, tylko nie zawsze soczewki umożliwiają przeszukiwanie ciekawych treści. Aż do teraz, gdy pojawiło się Unity Jamendo Scope, które nie nakarmi nas reklamami komercyjnych produktów, ale pozwoli komfortowo rozejrzeć się w ofercie Wolnej Kultury muzycznej zamieszczanej przez przeróżnych artystów na łamach serwisu Jamendo.

Wśród niemal 100 soczewek (swoją drogą, czy istnieje polski termin oddający bardziej sens ‚scopes’? Przepatrywacze?) znajdziemy takie podsuwające nam pod nos ofertę komercyjnych sklepów, ale i przeszukujące Wikipedię, czy przetwarzające dane z innych społecznościowych serwisów. Innymi słowy, wartościowych i przydatnych soczewek trzeba dobrze wypatrywać, a przeciwnicy tego rozwiązania – w ogóle niczym się nie zainteresują. Ale Unity Jamendo Scope to pierwsza soczewka która zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłem jej poużywać. Oczywiście ekscytacji nie ma, bo soczewka, jak soczewka – zasadniczo i tak należy znać nazwę wyszukiwanego artysty/zespołu. Ale zdecydowanie raduje mnie koncepcja promocji i współpracy z kręgami Wolnej Kultury, której przedstawicielem jakby na to nie patrzeć, Jamendo ze swoimi licencjami CC na pewno jest.

Jamendo - muzyka i w ogóle
Jamendo – muzyka i w ogóle

Niby nic, ale dziwnie brakowało mi tego we wtyczkach sprzęgniętych z przeróżnymi serwisami.

Ponieważ soczewka nie zdążyła wejść do wydania 13.10, w celu zainstalowania tego dodatku w systemie, należy dodać repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:scopes-packagers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install unity-scope-jamendo
 

0

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.