Pentax z pkTriggerCord 0.81.02 u szyi

app-xnretro-512Użytkownicy Pentaksa nie mają łatwego życia podczas korzystania pod Linuksem z popularnej techniki kontrolowanego wywoływania migawki (tethered shooting). Z wszystkich dostępnych programów o takiej funkcjonalności (Entangle, Darktable, Rawstudio, digiKam), aparaty firmy Pentax obsługuje… żaden z nich. Czy to niechęć producenta do oprogramowania opensource, czy też specyfika protokołu komunikacji – nie działają typowe i standardowe metody połączenia się z aparatem i wydawania mu poleceń. Czarną wizję ułomnej współpracy ulubionego systemu z ulubionym aparatem, rozjaśnia i maluje w lepszych barwach programik pkTriggerCord, który z problemami, ale jednak umożliwia zapanowanie z poziomu pulpitu Linuksa nad większością korpusów Pentax.

Projekt ten jest forkiem i rozwinięciem zarzuconego już chyba lata temu pkRemote. Program występuje w dwóch wersjach – graficznej, dla standardowego operatora spustu migawki, oraz tekstowej dla pragnących zapanować nad całym procesem od podszewki. Jednak ze wszystkiego najważniejsze jest, z jakimi aparatami potrafi się program dogadać. Wg. informacji i testów autora, pkTriggerCord obsługuje:

 • Pentax K-x
 • Pentax K10D (Samsung GX-10)
 • Pentax K20D (Samsung GX-20)
 • Pentax K200D
 • Pentax K-7
 • Pentax K-r
 • Pentax K-5
 • Pentax K-m / K2000
 • Pentax K-30
 • Pentax K-01 błędy
 • Pentax K-5 II / K-5 IIs nowość

Pozostałe korpusy cyfrowe Pentaksa albo są obsługiwane połowicznie, z błędami, albo w ogóle. Niestety. Niemniej, szczęśliwi posiadacze wymienionych modeli mogą z werwą przystąpić do testowania programu – po uprzednim podłączeniu aparatu do komputera. Po zainstalowaniu programu odnajdziemy go w Menu -> Grafika -> Pentax Tethered Shooting.

pkTriggerCord w akcji
pkTriggerCord w akcji

Jak widzimy, pkTriggerCord ułatwi nam odczytanie status aparatu, będziemy mogli rzecz jasna zmienić ustawienia i wykonać zdjęcie, które po zapisie w buforze aparatu zostanie przetransferowane na komputer (bez zapisu na karcie w aparacie). Niby niewiele, ale czy można narzekać wobec totalnego braku komunikacji innych programów z aparatami Pentax.

A jeżeli kogoś zastanawia, do czego może przydać się dodatkowe polecenie tekstowe pktriggercord-cli, to oprócz wyświetlania bogatego zestawu opcji i parametrów (–help), można wyobrazić sobie dla niego przeznaczenie w postaci sekwencyjnego wykonywania zdjęć.

Więcej możliwości tego oprogramowania nie jestem w stanie przetestować z prozaicznej i nagannej przyczyny – nie posiadam żadnego korpusu Pentaksa. Lecz swoją sympatię dla tej marki mogę wyrazić drobnym ułatwieniem życia użytkownikom tego systemu – mianowicie pkTriggerCord trafił już do repozytoriów Highly Explosive, co zdecydowanie upraszcza instalację dla osób korzystających z Ubuntu 12.10/13.04/13.10 (problemy z kompilacją dla 12.04 64bit), Mint 14,15,16 i pochodnych:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install pktriggercord

UWAGA dobrze by był, gdyby jakieś swoje uwagi co do specyfiki działania i uruchamiania programu wyrazili użytkownicy Pentaksa. Z obecnych ustaleń wynika, że u niektórych osób program może czasami wymagać uruchomienia z prawami roota (sic!). Ewentualne błędy można zgłaszać i śledzić za pośrednictwem tej strony

2 komentarze

 1. Ostatnia komenda daje rezultat w postaci komunikatu:
  E: Nie udało się odnaleźć pakietu pktriggercord

  Próba instalacji pod mintem 15

 2. Niestety, paczki dla Minta 15, podobnie jak niedługo paczki dla Minta 16, odeszły w niepamięć – zakończyło się wsparcie dla tego wydania (najnowsze to Mint 17). A PPA niestety ma ograniczone możliwości objętościowe, stąd potrzeba rotacji i wietrzenia magazynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.