Ubuntu 14.04 LTS z kernelem 3.13 a może nawet i 3.14

UbuntuMiłośnicy form nowoczesnych i nieustającego pędu za wydajnością z pewnością ucieszą się na zupełnie niezachowawcze kroki jakie podejmuje Canonical. Ogłoszono bowiem, że do nadchodzącego wydania Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr zostanie wmontowany kernel z serii 3.13, a jeżeli wystraczy czasu i mocy przerobowych na odpowiednie testy, to być może nawet i 3.14. Takie postępowanie przeczy strategii wczesnego mrożenia pakietów i oczekiwania na datę wydania. Kernel 3.13 ma obecnie status RC (release candidate), a Canonical przetrzymuje go póki co w gałęzi niestabilnej – lecz to ulegnie zmianie w przeciągu paru dni. A nadchodzące w 3.13 nowości potęgują atmosferę gorączkowego oczekiwania.

Personifikacja Trusty Tahr
Personifikacja Trusty Tahr
Podjęcie odpowiednich kroków zaanonsował Joseph Sailsbury, a ma to wyglądać nie inaczej, jak zastąpienie za kilka dni obecnego kernela 3.12 w gałęzi stabilnej nowym 3.13. To z pewnością dobra prognoza dla Ubuntu 14.04, które dzięki takiej zopobiegliwości nie będzie wlokło się w ogonie postępu, ze starym kernelem na karku.

A bardziej zaawansowani i niecierpliwi użytkownicy, mogą już teraz spróbować swoich sił z nowym kernelem na pokładzie (niezależnie od wersji Ubuntu/Minta, pochodnych) – wystarczy pobrać odpowiednie paczki ze strony http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.13-rc1-trusty.
 

0

3 komentarze

  1. Mam pytanko, może niezbyt mądre 😉 Jak zainstaluje kernel w wyżej podany sposób to będzie mi się on aktualizować ? Brak audio przez HDMI doskwiera, a sterowniki od AMD niezbyt sprawnie działają.

  2. Dzięki wielkie. Niestety z kernelem 3.11, 3.12 i 3.13 na otwartych sterownikach system mi nie wstaje. Zamknięte do mojej karty hd 7979m to jakieś nieporozumienie . Może 3.13 jak wyjdzie stabilny poprawi sytuację,

    Swoją drogą zmiany na stronce na wielki plus, teraz to jedna z najciekawszych – przynajmniej dla mnie stron o tematyce linux + fotografia.
    Pozdrawiam
    Bartek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.