przystajnik

Mir na kursie kolizyjnym – Intel wycofuje wsparcie

blabla-iconOkazuje się, że Mir czeka długa i ciężka droga aby wejść na salony. Po początkowej nadziei, że chociaż Intel ze swoimi sterownikami da solidne wsparcie temu serwerowi wyświetlania tworzonemu pod auspicjami Canonical, nastąpił jednak zwrot akcji i z xf86-video-intel w wersji 3.0 wycofano znajdujące się patche obsługujące XMir.

Intel jako firma żywo związana z rozwojem serwera wyświetlania Wayland wykonała ruch cokolwiek zaskakujący, gdyż wsparcie dla XMir było już niemal zaklepane w tej wersji sterowników. Jako komentarz opisujący ten ruch w Git commit znajdziemy:

We do not condone or support Canonical in the course of action they have chosen, and will not carry XMir patches upstream.

-The Management

Czyli mówiąc prosto, Mir na dzień dzisiejszy nie posiada sterowników bezpośrednio od producentów sprzętu i wszystkim musi zająć się Canonical samodzielnie. Na wzór poprawionych przez nich wersji sterowników Mesa, xf86-video-ati oraz xf86-video-nouveau, teraz muszą rozpocząć pracę nad oddzielnymi poprawkami dla xf86-video-intel. AMD i NVIDIA nadal milczą w kwestii obsługi Mira przez ich zamknięte sterowniki – i bądźmy realistami, nikt przy zdrowych kapitalistycznych zmysłach nie będzie rozdrabniał swoich sił roboczych na obsługę kilku serwerów wyświetlania. Poczekają, aż z tumanu kurzu jaki wzbiły w powietrze Mir i Wayland, wyłoni się zwycięzca.
 

Post navigation

Translate »