Mysz złapana w Final Term

finalterm_logoOd czasów GPM niewiele jest miejsca na mysz w terminalu. Utarło się, że generalnie tryb tekstowy to tryb tekstowy i basta. Lecz Final Term próbuje zmienić ten krajobraz utartych ścieżek. Jest to bowiem teoretycznie zwyczajny i kolejny emulator terminala, ale – o tempora! O mores! – dający możliwość aktywnego wspomagania się myszą.

Final Term to projekt wykorzystujący najnowsze osiągnięcia desktopowej wizualizacji (GTK+3) jak i postępowego języka programowania Vala. Może dlatego podejście do podjętej tematyki jest stosunkowo niebanalne. Bo ile jesteśmy w stanie wskazać projektów, gdzie za pomocą myszy możemy wydawać tekstowe polecenia? A tak pracuje się w Final Term – na wpół z klawiaturą, na wpół z myszą. W typowym scenariuszu współpracy z użytkownikiem, Final Term umożliwia wskazanie wskaźnikiem dowolnego wylistowanego pliku/katalogu oraz wybranie jednego z kilku poleceń (informacje o pliku, zmiana nazwy, usunięcie, skopiowanie – w tym i do schowka, wyświetlenie zawartości, przejście do katalogu, itp.). Rozpoznawane są też numery PID procesów (np. po poleceniu ps).

Final Term, figura #1
Final Term, figura #1
Final Term, figura #2
Final Term, figura #2

To nie koniec ciekawostek. Pod klawiszem f12 odkryjemy znany tryb ‚wysuwanej konsoli’, która lokuje się w górnej części ekranu i jest przywoływana oraz odprawiana wspomnianym klawiszem. W trybie okienkowym Final Term potrafi podczas zmiany rozmiarów okna wykonać w locie reformatowanie wyświetlonego tekstu.

Final Term - formatowanie w całej rozciągłości
Final Term – formatowanie w całej rozciągłości
Final Term formatowanie zawężone
Final Term formatowanie zawężone

Oczywiście na samym początku należało też wspomnieć, że ten emulator terminala doskonale radzi sobie z kolorami, posiada rozbudowany system podpowiedzi (klawisz tab), skróty klawiszowe dla komend i parę innych udoskonaleń, które czynią z niego terminal dla ceniących wygodę i nowoczesność.

Program jest we wczesnej fazie rozwoju, niemniej daje się go używać bez większych zgrzytów. Aby stać się jego posiadaczem wystarczy dodać do systemu odpowiednie repozytorium (Ubuntu 12.04/12.10/13.04, Mint 13/14/15 i podchodne):

sudo add-apt-repository ppa:versable/finalterm-daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install finalterm
 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.