przystajnik

Uczeń przerósł mistrza – G’MIC 1.5.7.0

gmicky_small Zupełnie niedawno wspomniałem o kapitalnym zestawie filtrów graficznych zebranych pod wspólną nazwą G’MIC. Lecz o najnowszej wersji warto wspomnieć ponownie choćby z dwóch powodów – fenomenalnemu zbiorowi filtrów emulujących tradycyjne klisze, oraz wielowątkowej obsłudze bardziej zaawansowanych procesów przetwarzania obrazu. Na dzień dzisiejszy to jedyny sposób, aby GIMP wespół z wtyczką gimp-gmic potrafił nakładać filtry graficzne przy użyciu zapasów mocy drzemiących we wszystkich rdzeniach naszego procesora.

G’MIC w wersji 1.5.7.0 wprowadza sporo zmian, lecz uderzająca jest przede wszystkim obecność kilkudziesięciu gotowców emulujących klisze fotograficzne – różnych producentów, o różnych parametrach, a nawet dacie przydatności do użytku! Wystarczy z głównej listy efektów wybrać ‚Film Emulation’ i zagłębić się albo we wspominki albo odkrywanie uroków tego, na co kiedyś pozwalała technika.

Dodatkowo przy wielu filtrach pojawiła się opcja Parallel processing (np. Repair -> Smooth). Na chwilę obecną to obok standaryzującego się w bólach GEGL’a, jedyny sposób by poczuć w GIMPie siłę naszego CPU. Taka prosta opcja, a potrafi wprawić w taki dobry humor…

G’MIC 1.5.7.0 wraz z całym kompletem poprawek i unowocześnień zainstalujemy w Ubuntu 12.04/12.10/13.04 i pochodnych po dodaniu do systemu repozytorium:

sudo add-apt-reppsitory ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp-gmic gmic
 

Post navigation

Translate »