Sterowniki eksperymentalne wprost z repozytorium

Zapowiedziana współpraca Valve (twórcy Steama) i Canonical (twórcy Ubuntu) zaczyna powoli przynosić konkretne rozwiązania i wnioski. Wobec wybitnie rozrywkowego charakteru Steama nie powinno dziwić, że na pierwszy ogień postanowiono rozprawić się z obecnością w systemie odpowiednich sterowników graficznych. Takich na miarę naszych czasów, jak i wymagań stawianych przez komercyjne tytuły oferowane przez Steama.

I nie chodzi tu tylko o obecne już w Ubuntu sterowniki zamknięte (bo bądźmy szczerzy, do gier nadają się tylko one), ale o te najnowsze, często oznaczane jako wydanie Beta. Niestabilne (?) sterowniki w systemie? Przykład zaprezentowanych ostatnio 310.19 od NVIDII, wyraźnie pokazuje dlaczego czasem warto – zauważalny wzrost wydajności odnotowano w większości wymagających gier.

Jednak do tej pory należało wykazać się odpowiednią determinacją, aby podążać za najnowszymi rozwiązaniami producentów kart graficznych. Albo należało je kompilować samodzielnie, albo umiejętnie posługiwać się Launchpadem, by znaleźć odpowiednie PPA. Lecz te czynności w przypadku Ubuntu 12.04 oraz Ubuntu 12.10 nie będą już więcej potrzebne – Canonical umieściło w swoich oficjalnych repozytoriach zamknięte sterowniki NVIDII i AMD w wersji stabilnej, jak i eksperymentalnej (beta).

Zachętą do ich zainstalowania będzie sugestia wyświetlany przez Steama:

Kup pan sterowniki…

I jeżeli ktoś będzie chciał wypełnić prośbę programu, powinien mieć uaktywnione w systemie co najmniej repozytoria precise-updates/quantal-updates:

deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise-updates main restricted universe multiverse
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise-updates main restricted universe multiverse

Po upewnieniu się, że posiadamy aktywowane odpowiednie źródła oprogramowania, dalszą instalację sterowników przeprowadzimy jak do tej pory – należy jednak zwrócić uwagę, że na liście będziemy mieli dostępne sterowniki w wersji nvidia-current oraz nvidia-experimental – wersję wybieramy w zależności od samozaparcia.  

0