Hugin 2012.0.0

Zupełnie znienacka i bez większego rozgłosu, na serwerach pojawiła się najnowsza wersja programu Hugin 2012.0.0 (choć poprzedzona trzema szybkimi wydaniami RC). Najnowsze wydanie tego świetnego programu do składania panoram może nie wnosi jakichś spektakularnych zmian, lecz jedno się nie zmienia – Hugin nadal łączy nasze zdjęcia w większą całość, robi to szybko i z dobrą jakością. I z wersji na wersję coraz dokładniej.

Asystent Hugina – najszybszy sposób na panoramę
Choć program po uruchomieniu wydaje się być skomplikowaną machiną wypluwającą panoramy z wnętrza swoich obładowanych opcjami trzewi, jego obsługę można zawęzić do trybu asystenta i trzech kroków – wczytania zdjęć, wyrównania ich (automat) i złożenia panoramy (automat). Pozostałe karty i specyficzne ustawienia przydadzą się tylko fachowcom, a i to często w skrajnych sytuacjach. Gdyby jednak nastąpiły jakieś kryzysowe momenty, to Hugin jest na to coraz lepiej przygotowany. W 2012.0.0 ujrzymy:

 • współpracę z biblioteką lensfun, co umożliwi korektę obrazu i geometrii obiektywu (o ile istnieje w bazie lensfun),
 • nowszy sposób na generowanie plików sesji (pto),
 • poprawki w cpfind, domyślnym poszukiwaczu punktów wspólnych między zdjęciami,
 • opcja kontrolująca ekspozycje składanych obrazów (stacking),
 • autoprzycinanie obrazów HDR,
 • mnóstwo poprawek i udoskonaleń.
 • Hugin – podgląd panoramy

  Jeżeli używaliśmy wcześniejszej wersji programu, to po uruchomieniu 2012.0.0 zostaniemy poinformowani o konieczności skontrolowania ustawień. W związku z licznymi zmianami, najlepiej jest w Plik->Ustawienia wczytać wartości domyślne. Choć może też wystarczyć przestawienie się w zakładce ‚Wykrywanie punktów kontrolnych’ na program Hugin CPFind, który jest mocno zalecany.

  Dzięki ładnie prowadzonemu PPA autorów, możliwość użytkowania Hugina 2012.0.0 będą mieli użytkownicy Ubuntu od 10.04 do 12.10 oraz Minta. Należy w tym celu dodać do systemu repozytorium i zainstalować lub zaktualizować Hugina:

  sudo add-apt-repository ppa:hugin/hugin-builds
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install hugin

  Jak sprawuje się sam program? Poniżej mała próbka, wykonana na szybko i na ustawieniach domyślnych kilku programów. Nieco rozchwiane kadry (ekspozycja) zostały wrzucone po kolei do programów Hugin (tryb asystenta), Autostich (WINE + program), Autopano PRO (wersja demo). Poniżej efekty, które poza zmniejszeniem wymiarów nie były obrabiane w żadnym innym zewnętrznym programie. Jak dla mnie różnice subtelne są i to nie bynajmniej na niekorzyść Hugina (zwłaszcza blending obrazów).

  Hugin
  Autostich

  Autopano Pro
   

  0