Nomacs 0.4 na stabilnej ścieżce

Od wydania pierwszej wersji przeglądarki grafiki Nomacs minął już prawie rok i od tego czasu program dotarł do obecnej wersji 0.4. Jak zapewniają autorzy, to wydanie nosi wszelkie znamiona pozwalające uznać je za stabilne, dlatego jest to tym samym wersja niejako przełomowa. Wraz z obsługą sporej ilości formatów (w tym RAW) oraz specyficzną funkcją synchronizacji widoku pomiędzy różnymi komputerami w sieci LAN, Nomacs można nazwać ciekawą pozycją na linuksowej scenie, bogatej, bądź co bądź we wszelkiego typu przeglądarki i podglądaczki graficznych plików.

Nomacs wyróżnia się multiplatformowością (Linux/MacOS/Windows) oraz wspomnianą wcześniej ciekawą opcją synchronizacji obrazów pomiędzy swoimi instancjami (uruchomionymi na tym samym, lub różnych komputerach). Oprócz tego i oczywistej umiejętności wyświetlania plików jpg/png/tif/bmp/ppm/(i paru innych), deweloperzy zagwarantowali nam w wydaniu 0.4:

  • pamięć podręczną na potrzeby szybkiego wczytywania obrazów (należy ją aktywować w Settings -> Resources),
  • błyskawiczny przegląd kolekcji zdjęć (thumbnails),
  • zapamiętanie ułożenia elementów interfejsu,
  • usprawnienia w obsłudze plików RAW,
  • skrót CTRL + G do szybkiego poruszania się wśród plików,
  • otwieranie plików do edycji przez wybrany w ustawieniach edytor,
  • podstawową korektę grafiki (zmiana rozmiaru, kadrowanie, pseudocolor),
  • mnóstwo poprawek
Nomacs 0.4 podczas pełnienia obowiązków

Poza standardowym wyglądem do jakiego przyzwyczaiły nas przeglądarki, Nomacs oferuje również tryb ‚frameless’, w który jak sugeruje nazwa zostaną wyłączone wszelkie dekoracje okien, a cały materiał będzie wyświetlany niejako na pulpicie. Może się takie rozwiązanie spodobać. A z wymienionych powyżej funkcji zastrzeżenia można mieć jedynie do obsługi plików RAW. Nie wiem dlaczego twórcy przeglądarek upierają się (poza nielicznymi wyjątkami) do dekodowania surówki z matrycy, zamiast wczytania w celach podglądowych zaszytej w RAWie miniatury jpeg takiego pliku. Przez to nawigacja po plikach RAW traci cokolwiek na atrakcyjności, czy podstawowej funkcjonalności jaką jest szybkie przeglądnięcie i posortowanie zbioru. Jeżeli komuś nie będzie przeszkadzał taki niuans, może program wypróbować po dodaniu do systemu autorskiego PPA (Ubuntu 12.04/12.10/Mint 13/14):

sudo add-apt-repository ppa:nomacs/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install nomacs

0