Ubuntu LTS z aktualnymi sterownikami od NVIDII

Użytkownicy kart graficznych spod sztandaru NVIDII wiedzą jak jest. Jeżeli mamy dużo szczęścia to otwarty sterownik Nouveau sprawia nam nieznaczne problemy i ogranicza możliwości posiadanej karty graficznej jedynie o 20% – 40%. W większości jednak przypadków jedynym słusznym rozwiązaniem jest zainstalowanie zamkniętych sterowników od producenta. Szczęściem w nieszczęściu (zamknięte sterowniki) jest to, że działają one wybornie. W przeciwieństwie do procesu instalacji ich najnowszej wersji w naszym systemie.

W Ubuntu i w całej rodzinie systemów wywodzących się od niego i tak mamy całkiem ułatwione zadanie. W Źródłach Oprogramowania możemy aktywować zamknięte sterowniki NVIDII i po ponownym uruchomieniu systemu cieszyć się pełnym wykorzystaniem mocy naszego GPU. Niemniej, sterowniki są włączone do danego wydania i takimi pozostają już na cały okres życia dystrybucji. W przypadku LTS oznacza to 5 lat bez aktualizacji sterowników. Dlatego do życia została powołana inicjatywa PPA Graphics Drivers. To nieco poprawiło sytuację, wystarczyło tylko dodać PPA do systemu i odnaleźć się w gąszczu wersji sterowników. Jednak prawdziwy przełom dokonał się dopiero teraz.

W odpowiedzi na zgłoszenie błędu, Canonical podjęło decyzję o umieszczeniu zamkniętych sterowników NVIDII w kanale aktualizacji Stable Release Update (SRU, sic!). Oznacza to ni mniej ni więcej, że aktualizacja sterowników odbędzie wraz z aktualizacją innych kluczowych programów użytkowych lub poprawek bezpieczeństwa. Koniec z dodawaniem zewnętrznych repozytoriów, koniec z własnoręczną kompilacją.

Z dogodności tej skorzystają przede wszystkim użytkownicy wydań „długodystansowych” LTS. Stosowne zmiany powinny już pojawić się w Ubuntu 18.04 LTS, trwają prace zaimplementowania ich do Ubuntu 16.04 LTS. I przyszłych wydań. Co więcej, zmiany te dotkną również użytkowników dystrybucji pochodnych, czyli Linux Mint, Zorin, itp.

Aby cieszyć się z automatyki należy wykonać niezbędne minimum prac administracyjnych. Czyli w Źródłach Oprogramowania upewniamy się, że mamy aktywowany sterowniki NVIDIA driver metapackage z odpowiednią dla nas wersją. 

7 komentarzy

  1. Wcale sterowniki NVIDII nie działają wybornie. NVIDIA GeForce 9600M GT w moim starym laptopie, z którego korzysta mama – niemożność usypiania systemu, brak HDMI. Wszystko to na niewolnym sterowniku. W przypadku nouveau zaszedł taki regres, że w ogóle on już nie działa z tą kartą, a kilka lat temu ją obsługiwał. NVIDII należy unikać jak ognia, jeśli korzysta się z GNU/Linux. Tylko iGPU Intela działa, jak należy, bo Intel produkuje wolny sterownik do swoich układów.

  2. Na 18.04, karta 9500 GT działa idealnie. akceleracja w przeglądarkach, hdmi,usypia, hibernuje.. wszystko cacy.Driver 340.107

  3. Może na Ubuntu jakimś cudem działa, ale na openSUSE Leap 15.1 nie. Ta sama wersja sterownika, co Twoja. Jeśli nie działa z kopa, to obwiniam twórców sprzętu, słusznie zresztą, bo nie zadbali o bezproblemowe działanie bez względu na dystrybucję, jak w przypadku Intela ma to miejsce. Nie mówiąc już o tym, że NVIDIA wymaga niewolnego sterownika, co jest skandalem.

  4. Nie ma żadnych cudów w tym, że ten GF działa, bo u mnie działają karty na jeszcze starszych układach nVidii. Problem leży albo w działaniach użytkownika albo w dystrybucji.
    Z tym unikaniem nVidii jak ognia to też nie tak, wszystko zależy od tego co robimy i na jakim distrze.

  5. Dlaczego w Kubuntu wyświetla się w menadżerze sterowników że używam Nouveau mimo że mam zainstalowany najnowszy sterownik Nvidii,który działa np w grze War Thunder.Czy on się jakoś przełącza?

  6. Nie. Nie przełącza się, a w niektórych dystrybucjach (nie wiem, czy w Ubuntu) paczki dostarczające nouveau oraz nvidia są w konflikcie i nie można ich łącznie mieć nawet zainstalowanych w systemie. Sprawdź sobie czego tak na prawdę używa system np. poprzez inxi -Gxx i jeśli między tym co widzisz w inxi, a tym co widzisz w Kubuntu (czyli gdzie?) będzie różnica, to zgłoś.błąd albo w Kubuntu, albo w KDE (o ile to o czym mówisz wyświetlane jest przez kinfocenter) albo u twórcy tego, czego używasz do wyświetlenia powyższej informacji.
    Jeśli jednak w inxi również wyświetli Ci się nouveau, to oznaczać będzie, że tego sterownika używasz w systemie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.