Microsoft poleca: Windows Terminal

To niesamowite jakie historia zatoczyła koło i do czego są teraz nakłaniani użytkownicy Windowsa. Najnowsza reklama Microsoftu ma na celu zachęcić ich do korzystania z terminala. Tak, tego czarnego tekstowego okienka, na które od dekad wylewane są pomyje i sypią się kpiące sugestie uzależnionych od klikania.

Mało tego, kod terminala jest dostępny na Githubie na licencji MIT. Możemy go sobie skompilować samodzielnie, pracować nad jego rozwojem, zgłaszać błędy i sugestie oraz traktować jak każdy inny projekt Open Source. Z małym wyjątkiem – póki co brakuje doniesień na temat uruchomienia go pod Linuksem.

Sam terminal stara się łączyć w sobie wszystkie obecne w Windowsie technologie umożliwiające pracę w trybie tekstowym. Jego karty mogą być różnorakiego rodzaju i oferować dostęp do linii komend lub do konkretnego programu, np. PowerShell, Ubuntu/WSL, Raspberry Pi/SSH, itp. Pracę umili nam precyzyjne renderowanie fontów i innych elementów graficznych (w tym emoji). Wsparcie ze strony GPU przyśpieszy wyświetlanie i obsługę znaków. Co więcej, dzięki profilom będziemy mogli ustawić wygląd terminala dla każdej karty/programu z osobna.

Jak już wspomniałem, cieszyć tym wszystkim mogą się póki co użytkownicy Windowsa 10 (automatyczna aktualizacja?). Czy dzięki Microsoftowi świat ponownie pokocha prostą i rzeczową współpracę z maszynami? Czy czeka nas pokolenie graczy którzy sprytnymi komendami w terminalu będą w stanie przekonać gry do lepszej i wydajnej pracy? Na dzień dzisiejszy oferta i reklama Microsoft jest skierowana przede wszystkim do deweloperów i raczej nic nie sugeruje, że jest to długofalowa polityka firmy mająca na celu ukrócenie zakodowanych w społeczeństwie nawyków.

0

1 Response

  1. Ale nadal nie da się nawet napisać kilku linijek kodu bez konta Administrator…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.