PDF Arranger 1.1.1 tnie i wkleja

Cywilizacje tego świata przez wieki dążyły do jednolitych i określonych standardów. Okazało się jednak, że uniwersalny charakter niektórych rozwiązań niesie ze sobą spore ograniczenia. Np. takie pliki PDF. Wydrukowane lub wyświetlane przez dowolny system operacyjny wyglądają tak samo. Jednak okupione jest to wygodą ich edycji. Lub inaczej – niemal brakiem takiej opcji. Stąd gdy zachodzi konieczność choćby minimalnych manipulacji, musimy posiłkować się dedykowanymi narzędziami. Jak choćby PDF Arranger.

PDF Arranger 1.1.1
PDF Arranger to niewielka graficzna nakładka na PyPDF2. Napisana została z wykorzystaniem GTK+3 i Pythona. I w zasadzie to wszystkie techniczne niuanse tego projektu. Od strony użytkowej porogram pozwala na wycinanie lub dodawania stron do wielostronicowych plików PDF. Polega to na tym, że… Wybraną stronę możemy usunąć z dokumentu lub zapisać jako samodzielny PDF a także dodać nowy strony (inny plik PDF). Gdyby zaszła taka konieczność, to wybrane strony możemy również przyciąć do wymaganych wymiarów (marginesy). Takie ewolucje jak obroty w lewo i prawo to niemal oczywista oczywistość w edytorze tego typu. Użytkownik może też zmienić kolejność stron przeciągające je pomiędzy sobą. Efekt finalny zapisujemy jako plik PDF.

Niby nic takiego, a jednak. Czasami proza dnia rzeczywistego stawia przed nami zadanie wprowadzenia korekt w pliku PDF. Pośród różnych projektów o większym stopniu skomplikowania, PDF Arranger wydaje się być właściwym narzędziem na właściwym miejscu jeżeli chodzi o manipulacje z samymi stronami dokumentu.

Aby zainstalować program w Ubuntu 19.04, 18.10, 18.04 / Linux Mint 19 możemy użyć PPA:

sudo add-apt-repository ppa:linuxuprising/apps
sudo apt update
sudo apt install pdfarranger

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro znajdą program w głównym repozytorium:

sudo pacman -Syu pdfarranger 

5 komentarzy

  1. To graficzna nakładka na pdftk. Pod Linuksem to samo potrafi pdfchain, jeśli dasz radę zainstalować go na nowszym systemie. Można też bezpośrednio przez pdftk. Jest to program CLI, co może być zaletą, bo można go włączyć w jakiś szerszy workflow traktując skryptem.

  2. Używam.
    Lepszy niż pdf-shuffler,przynajmniej żyje.
    I w odróżnieniu od masy innych jest prosty.
    Polecam!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.