Komisja Europejska zapłaci za trofea z polowania

Program FOSSA ma już wieloletnią tradycję. W jego ramach Komisja Europejska próbuje poprawić jakość i bezpieczeństwo wybranych projektów Open Source. Każdy kto wytropi podatność lub błąd w oprogramowaniu może liczyć na finansową nagrodę. Oczywiście nie w dowolnych programach a jedynie tych masowo używanych w jednostkach EU. Kto powiedział, że z polowania na robaki nie można wyżyć…

FOSSA-2 to następca oryginalnego FOSSA (2015-2016). Ta zacna inicjatywa mająca ambicje poprawić jakość i bezpieczeństwo wolnych projektów właśnie została rozbudowana o kolejny element. To właśnie tytułowe polowanie na robaki.

Na zwalczanie podatności i ewidentnych błędów w kluczowym dla administracji EU projektach przeznaczono całkiem konkretne kwoty pieniężne (od 25,000 euro do 90,000 euro). Z racji, że są to projekty o otwartych źródłach, przeglądać i badać je może każdy. Wystarczy wybrać sobie projekt, platformę dla „łowców błędów” i działać. Na liście znajdziemy takie projekty jak Filezilla, Putty, Drupal, VLC, KeePass, glibc i wiele innych.

W ramach tego polowania planowana jest też seria spotkań Hackaton, by umożliwić bezpośrednią konfrontację deweloperów Open Source i programistów z instytucji EU.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że efektem tej inicjatywy będzie realne poprawienie bezpieczeństwa nie tylko instytucji ale i zwykłego użytkownika. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.