przystajnik

Apart GTK do klonowania

Czasem w życiu człowieka bywa tak, że jednego dnia ma partycję na dysku a drugiego już jej nie ma. Albo ma ją ale w szczątkowej formie. Lub z danymi tak przemielonymi, że łatanie i przywracanie to robota na kolejne tygodnie. Dlatego warto klonować. Oczywiście partycje i z wykorzystaniem programu Apart GTK.

Jak wiadomo, klonowanie najlepiej sprawdza się w przypadku partycji systemowych. Raz zepsuty system lepiej jest przywrócić z kopii niż bawić się z jego odpluskwianiem. Do celów bezpiecznego klonowania i przywracania wrażliwych partycji powstało kilka rozwiązań. Każdy ma swoje ulubione, ale kolejny projekt pod ręką tylko zwiększa uroki wyboru. I tak oto na scenę wkracza Apart GTK – rozwiązanie pozwalające utworzyć skompresowaną kopię partycji i następnie przywrócić ją w wygodny sposób (w razie konieczności).

Brzmi skomplikowanie? Po uruchomieniu programu okazuje się, że całe to klonowanie to banalny proces. Wystarczy wybrać partycję, wskazać miejsce utworzenia kopii, algorytm kompresji i nacisnąć przycisk Create Image. Niewiele więcej utrudzimy się przywracaniem. Wybieramy co (który obraz partycji), wybieramy gdzie (która partycja) i czekamy na pozytywne zakończenie.

Program nie skrywa w sobie jakichś supermocy. To zwykłe GUI w Pythonie które robi odpowiedni użytek z różnych narzędzi (partclone). Niemniej, całość jest intuicyjna, łatwa do wyklikania i na dodatek… To działa.

Program można pobrać w formacie paczki deb i rpm ze strony projektu na Githubie. Jeżeli ktoś woli źródła – czemu nie.  

Post navigation

Translate »