przystajnik

Yaru z Ubuntu 18.10

Pamiętacie ten dreszczyk wyczekiwania na Ubuntu 18.04 LTS? Pewnie, że pamiętacie. Podobnie jak nadzieję, że wraz z nowym wydaniem o długoterminowym wsparciu Canonical uraczy nas nieprzeciętnymi doznaniami wizualnymi. Cóż, wyszło jak wyszło, temat budowany na okoliczność tej wersji „nie zdążył”. Ale nie został porzucony. Nawet więcej – poznajcie Yaru.

Yaru w Ubuntu

Yaru to nic innego jak dawny Communitheme pod nową nazwą i z serią poprawek które trafiają do tego tematu graficznego każdego dnia. Jak pamiętacie, Communitheme był odpowiedzią na zawoalowaną sugestię wystosowaną przez Canonical – „Chcecie nowego tematu graficznego?” – „Chcemy!” – „To go sobie narysujcie.”.

Może to nie do końca tak było, ale każdy chyba czuł, że aktualny domyślny motyw Ambiance nie nadąża za dynamicznym rozwojem Linuksa, dystrybucji i standardów wizualnych. Stąd takie nadzieje pokładane w powołanej do życia inicjatywie Communitheme. Niestety, wobec opóźnień, masy niedomówień, zgłaszanych poprawek, itp., Communitheme zostało odłożone na najbliższą przyszłość.

Teraz okazało się, że to całkiem realne a nawet już pewne, aby ten nowy motyw uświetnił swoją obecnością nadchodzące Ubuntu 18.10. Prawda, wydanie jednak testowe i bez takiego prestiżu jak 18.04 LTS. Niemniej, temat tworzony jest z założeniem poprawnego funkcjonowania w wersji GTK+3.22, stąd nie ma większych przeciwwskazań, aby zainstalować i uruchomić go już teraz na Ubuntu 18.04. Co więcej, każdy z nas może uczestniczyć w jego rozwoju.

Tak to wygląda

A teraz gwóźdź wpisu, czyli – motyw doczekał się nowej nazwy – Yaru. Jak komentuje to Didier Roche w oficjalnym anonsie:

„Yaru continues on the Japanese influences of Suru, and its meaning, “to do” or “to give” fits perfectly with this project: Yaru is here because we did it, we’re happy to give it to you to spread Ubuntu’s culture of sharing, and we hope it helps you do cool stuff on Ubuntu. Best of all, even the name was vetted in by the community”

Aby przetestować motyw najlepiej będzie go zainstalować. Możemy to zrobić wykorzystując stworzone przez twórców PPA:

sudo add-apt-repository ppa:communitheme/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install yaru-*
 

Post navigation

6 comments for “Yaru z Ubuntu 18.10

 1. Dobrecki
  25 lipca, 2018 at 22:13

  Lepiej późno niż wcale, bo jak mówi stare przysłowie:
  學如逆水行舟,不進則退

 2. 26 lipca, 2018 at 18:22

  xDDD

 3. 26 lipca, 2018 at 19:06

  brzydkie.
  Mi bardziej się podoba Mint-Y, Pop czy elementary.

 4. 26 lipca, 2018 at 21:31

  Przyznam szczerze że nawet ładnie wygląda. Pierwszy motyw od czasów Ambience, który nawet przypadł mi do gustu. Te ikonki mocno średnie, nie zachwyca mnie material design, kompletnie nie rozumiem mody na to. Dlatego tak długo wytrwałem z Ambience. Teraz muszę znaleźć motyw dla Chrome, który zintegruje przeglądarkę z kolorami systemu.

 5. Pseudodrummer
  27 lipca, 2018 at 0:14

  To chyba najlepsza wiadomość o Ubuntu od czasów 8.04

 6. kastmada
  24 sierpnia, 2018 at 7:23

  Jest w tym motywie w końcu jakaś spójność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »