Photivo 20180606 z RawSpeed i obsługą X3F

W świadomości społecznej edytor Photivo zyskał status niezapomnianej ciekawostki z bogactwem filtrów graficznych. Bowiem nie jest tak łatwo zapomnieć o ilości suwaków, algorytmów, zakładek i kompleksowego podejścia do manipulowania pikselami na zdjęciu. Jeszcze trudniej przemóc się do nauki tego wszystkiego. Niemniej jeżeli ktoś wie co w trawie piszczy, Photivo staje się nieocenionym kompanem podczas karkołomnego wyginania krzywych dla zdjęć w formacie RAW. Szczególnie teraz, gdy po kilkudziesięciu miesiącach przestoju program został przywrócony do życia.

Photivo wzmocnione za pomocą Rawspeed
Rozwój Photivo nie mógł zatrzymać się w lepszym momencie. Program posiadał wszystkie funkcje dzięki którym można było skutecznie obrabiać zdjęcia. Podręczny menedżer plików umożliwiał wstępne posegregowanie kolekcji i szybki dostęp do niej. Wykorzystanie biblioteki Lenfun nadrabiało niedostatki w geometrii obiektywów. Każdy amator głodny wydumanych filtrów graficznych miał pod myszką kompresje kontrastu, HDR, balanse bieli, kilka algorytmów wyostrzania, lokalny kontrast i długo by jeszcze wymieniać.

Jednak z upływem czasu ujawniły się problemy w postaci zależności od dcraw. Specyfika jego rozwoju, tempo dodawania zmian i obsługi nowych aparatów spowodowały, że Photivo utknęło w podwójnie martwym punkcie. Na szczęście źródła edytora ponownie na światło dzienne wyciągnął Camiel Bouchier. Efektem jego starań jest wymiana dcraw na RawSpeed (stosowane choćby w Darktable). Dzięki temu RAW wczytywane są szybciej, z lepszą (?) jakością i z uwzględnieniem najnowszych aparatów.

Kolejna nowość w Photivo ucieszy posiadaczy aparatów Fuji. Wykorzystując Kalpanika X3F Tools Camiel był w stanie dodać wsparcie dla specyficznego formatu X3F. Niestety, wymagało to podniesienia wymagań do OpenCV 3.0, które w przypadku Ubuntu/Minta jest dostępne w najnowszym 18.04/19.xx.

To wystarczyło by Photivo wróciło do współczesności i ponownie jest ciekawą propozycją dla artystów nie żałujących filtrów graficznych. Program czekają zapewne kolejne poprawki i przebudowy, a być może nawet… Współpraca oryginalnych deweloperów.

Ubuntu 18.04 LTS i Mint 19.xx:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photivo
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.