Usuńcie nekrologii: Thunar 1.8.0 i GTK+3

Kiedy rozbrzmiewa dyskusja o wyższości jednego środowiska nad innymi, użytkownicy Xfce patrzą na to wszystko z pobłażaniem. To środowisko bowiem od lat jest minimalistyczne, ale funkcjonalne. Wygodne, choć momentami szpetne. I przewidywalne. Ale jego droga do krainy GTK+3 wydaje się nie mieć końca. Ostatnie stabilne wydanie Xfce 4.12 zobaczyliśmy w 2015 roku. I chociaż 4.14 nie jest kwestią najbliższych tygodni, to sporą niespodzianką i krokiem w jego stronę jest… Thunar 1.8.0.

Nowoczesny pulpit z Xfce
Jeżeli ktoś przez lata rozwoju Xfce zapomniał już czym jest Thunar, to program można opisać w dwóch słowach: Menedżer plików. Niewielki, zwinny i będący sercem każdego systemu zbudowanego z Xfce w roli głównej.

Jego droga do GTK+3 nie była usłana różami. Podobnie jak pozostałe komponenty wspomnianego środowiska autorzy starają się zachować jak najwięcej z dawnego „feelingu” ale już w nowocześniejszej odsłonie. W i Thunarze się to udało. Jedyna różnica wizualna to nowa formuła prezentowania ścieżki do katalogu. W sumie to przebudowany (ale z umiarem) panel poruszania się po katalogach.

 • zmieniona prezentacja ścieżki do katalogu
  • dodano przyciski następny/poprzedni/do góry/dom,
  • kliknięcie na strzałce po prawej stronie włącza tekstowy tryb wprowadzania ścieżki,
   Thunar 1.6 i 1.8 – porównanie
 • wsparcie GObject Introspection w thunarx
  • przyszłościowa współpraca z innymi językami,
  • zaktualizowany Thunarx-python,
 • Poprawki:
  • pokazywanie objętości pliku również w bajtach,
  • dodano unit systemd user dla usług sesji D-Bus,
  • podczepianie akceleratorów do własnych akcji,
  • zdalne lokalizacje w Thunar UCA (User Configurable Actions),
  • odświeżono ikony obrazujące przenoszenie do kosza,
  • poprawki detali stylistycznych

Z bardziej ogólną listą zmian możemy spotkać się też w pliku NEWS załączonym do wydania.

Cóż, wydaje się zatem, że informacje o śmierci Xfce były przedwczesne i wyssane z palca. Z menedżerem plików zaktualizowanym na potrzeby GTK+3 nadzieje na Xfce 4.14 wzrosły niepomiernie. Roadmap doskonale obrazuje ten stan – 90% gotowości na GKT+3 wykazują już tylko xfwm4, xfce4-panel i xfce4-settings.  

3 komentarze

 1. “Wygodne, choć momentami szpetne.” Zależy co i jak. Taki Zorin OS Lite oparty na Xubuntu szpetny nie jest. W dodatku fajnie sobie poradzili z Client-Side Decorations.

 2. To jeszcze z rok zanim przepiszą wszystko 🙂
  Testowałem już dziesiątki menedżerów i tak zawsze wracam do Thunara. Niczym się nie wyróżnia, nie jest przekombinowany, nie jest minimalistyczny i to chyba ten “środek” jest jego zaletą. Ma w każdej wersji jeden lub dwa błędy, ale one przeważnie nie są uciążliwe, poza tym robi swoje.

  Myślałem, że Mate czy Cynamon zastopują rozwój Xfce, ale na szczęście skutecznie tylko go spowolniły. Xfce nadal się cieszy dużą popularnością wśród Debianowców i ma sporo dystrybucji Ubuntowych, które stawiają go jako główne środowisko. Paradoksem jest, że nawet zakon Mintowych robi wersje z Xfce, choć i tak to kwestia czasu kiedy przestaną.

  Pytania o nekrolog są stawiane na listach dyskusyjnych z regularnością i zawsze jest odpowiedź, że praca nad Xfce wre, ale “missing manpower”. Na szalony rozwój nie ma co liczyć, na stabilne zmiany – jak najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.