przystajnik

Stąd do biznesu – openSUSE Leap 15

Tegoroczne apogeum nowości dystrybucyjnych przeżywa drugą młodość. Tym razem do rąk fanów trafia doskonałe openSUSE Leap 15. Tak, 15 – to nie pomyłka. To efekt przemyślanej zmiany i ujednolicenia numeracji z Suse Linux Enterprise. Ale to dopiero początek atrakcji.

openSUSE Leap 15 i YaST na pierwszym planie

Tej dystrybucji nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu miłośnikowi środowiska Plasma (KDE) czy narzędzia YaST. Szczególnie to drugie to solidne dawka wrażeń podczas pełnej kontroli nad systemem. To również kolejne wydanie które ponownie reguluje numerację wydań tego systemu – tym razem o 30 numerów w dół. Ale nie jest to wynikiem niezdecydowania, a trafionej decyzji o zrównaniu numeracji z prestiżowym SUSE Linux Enterprise.

Być jak starszy brat – SLE

Nowe openSUSE w pełni bazuje na kodzie i wydaniu SLE 15 skierowanym do odbiorców komercyjnych (wymagających komercyjnego wsparcia). Surową korporacyjną formulę SLE uzupełniono o setki pakietów stworzonych przez społeczność. Co jest ogromnie istotne – użytkownik openSUSE Leap 15 od tej wersji może wykonać bezproblemową migrację do SLE 15. Niestety, dotyczy to tylko instalacji serwerowych.

Komponenty

Nie ma nowego wydania systemu bez zmian w numeracji oprogramowania. Nie inaczej jest i tym razem. System działa pod kontrolą kernela 4.12, środowiska graficznego Plasma 5.12 lub GNOME 3.26 oraz systemd 234. W pakiecie znajduje się też LibreOffice 6.0, Mozilla Firefox 60, Mozilla Thunderbird 52, VLC 3.0. I wiele innych nowości.

Kubic

Nowością jest też rozszerzenie oferowanych wersji o typowy system Serwer oraz Serwer transakcyjny. Ten drugi wywodzący się z projektu Kubic, umożliwia poczuć możliwości płynące z atomowych aktualizacji. Spodoba się to przede wszystkim użytkownikom kontenerów, Internetu rzeczy (IoT) i klasycznych serwerów.

Inne

Wśród nowości znajdziemy również nowe narzędzie do partycjonowania, oprogramowanie do pracy grupowe Kopano oraz Firewalld w roli głównej jako podstawowy firewall w systemie. Pojawiło się też kilka rozwinięć i udoskonaleń w samym YaST i AutoYaST.

Odswiezony wyglad

Nowe dodatki od spolecznosci znacznie podnosza estetyke tego wydania. Chociaz glowne motywy Plasmy to nadal standard Breeze, to zaktualizowano tapete, grafike podczas uruchamiania systemu, itp.

Prosta aktualizacja

Dotychczasowi użytkownicy openSUSE Leap bez większych problemów zaktualizują swój system do obecnego wydania. Nie ma konieczności reinstalacji systemu. Zaleca się dokonać migracji w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Powrót obrazu Live

Wszyscy testerzy ucieszą się zapewne na wieść o tym, że powróciły obrazy Live ze środowiskami GNOME lub Plasma.

Każdy, kto zechce zaprzyjaźnić się z nowym openSUSE, powinien udać się na główną stronę projektu. Tam, w dziale Download znajdzie odpowiednie obrazy instalacyjne.  

Translate »