Sezon na Curlew 0.2.5

Jeśli ktoś za kilkadziesiąt lat podejmie się napisania rozprawy archeologicznej na temat wolnego oprogramowania z ubiegłego stulecia, to na konwertery multimedialne trzeba będzie poświęcić niemal połowę całości. A wszystko to dzięki niebywałej popularności narzędzia FFmpeg. Dzięki jego możliwościom i łatwości użycia, graficzne nakładki na ten tekstowy program pojawiają się jak grzyby po deszczu. Curlew 0.2.5 to jeden z nich – konwerterów wideo, nie grzybów.

Curlew 0.2.5
Program jest obecny na scenie już od kilku lat. Niemniej, pozostaje w cieniu innych – tych o bardziej hałaśliwym marketingu. Curlew jest zaś niepozorny. Aczkolwiek, ładnie poskładany interfejs graficzny i wiele wbudowanych schematów konwersji lokuje go w czołówce podobnych rozwiązań. Całość napędza Python 3, GTK+3, wspomniany FFmpeg (lub Libav) i kilka pomniejszych bibliotek.

Po pierwszym uruchomieniu program nie straszy użytkownika ogromem opcji. Chociaż one czekają gdzieś tam na nas. Po wybraniu materiału źródłowego i gotowego schematu wystarczy uruchomić zakładkę „Advanced Options” (lub „Edit” w oknie wyboru schematu). Okaże się, że możemy przestawić wszystko, co jest możliwe do przestawienia dla danego kodeka. A takich gotowców jest bez mała 100.

Natomiast wersja 0.2.5 niesie ze sobą:

 • możliwość zaznaczenia do obróbki od razu wszystkich ścieżek audio,
 • możliwość łączenia plików,
 • filtr Fade In/Out,
 • dodano „Paste from Clipboard” – kopiowanie ze schowka,
 • użycie katalogu domowego jako domyślnego katalogu docelowego,
 • chowania nieużywanych widgetów,
 • xplayer na liście odtwarzaczy,
 • kolorowe przyciski (Convert/Close),
 • usunięto możliwość wyłączenia CSD,
 • usunięto bezwiedną blokadę przycisku Convert,

Użytkownicy Ubuntu 16.04, 17.10, 18.04, Minta 18.xx, 19.xx i pochodnych mogą pobrać stosowną paczkę deb ze strony projektu.

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro mają prościej:

yaourt -S curlew 

3 komentarze

 1. Zapomniałem o tej aplikacji. Dzięki za cynk, zbudowałem przed chwilą paczkę dla OpenMandriva 🙂

 2. „usunięto możliwość wyłączenia CSD” — czyli mam rozumieć, że potrzeby użytkowników wm-ów innych niż Mutter i Metacity autor programu ma gdzieś?

 3. Nie zgodzę się z autorem że programów konwertujących przybywa jak grzyby po deszczu! Jest ich mało i przeważnie są to biedne programy z ograniczonymi możliwościami przez co pliki wynikowe pozostawiają sporo do życzenia.
  Brakuje takiego kombajnu jak Format Factory który przecież jest prosty w obsłudze ale posiada dużo opcji dla bardziej zaawansowanych przez co można sobie wybrać kodowanie dwuprzebiegowe, bitrate audio-video czy kodek audio-video.
  Właściwie można powiedzieć że oprócz Handbrake obecnie nie ma nic konkretnego.
  Kiedyś był jeszcze przyzwoity Avidemux ale ten program jest rzadko aktualizowany i pomimo wielu prób nie udało mi się go poprawnie zainstalować na Ubuntu 17.10. Niby się zainstalował ale kompletnie nie działał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.