przystajnik

Sezon na Curlew 0.2.5

Jeśli ktoś za kilkadziesiąt lat podejmie się napisania rozprawy archeologicznej na temat wolnego oprogramowania z ubiegłego stulecia, to na konwertery multimedialne trzeba będzie poświęcić niemal połowę całości. A wszystko to dzięki niebywałej popularności narzędzia FFmpeg. Dzięki jego możliwościom i łatwości użycia, graficzne nakładki na ten tekstowy program pojawiają się jak grzyby po deszczu. Curlew 0.2.5 to jeden z nich – konwerterów wideo, nie grzybów.

Curlew 0.2.5

Program jest obecny na scenie już od kilku lat. Niemniej, pozostaje w cieniu innych – tych o bardziej hałaśliwym marketingu. Curlew jest zaś niepozorny. Aczkolwiek, ładnie poskładany interfejs graficzny i wiele wbudowanych schematów konwersji lokuje go w czołówce podobnych rozwiązań. Całość napędza Python 3, GTK+3, wspomniany FFmpeg (lub Libav) i kilka pomniejszych bibliotek.

Po pierwszym uruchomieniu program nie straszy użytkownika ogromem opcji. Chociaż one czekają gdzieś tam na nas. Po wybraniu materiału źródłowego i gotowego schematu wystarczy uruchomić zakładkę „Advanced Options” (lub „Edit” w oknie wyboru schematu). Okaże się, że możemy przestawić wszystko, co jest możliwe do przestawienia dla danego kodeka. A takich gotowców jest bez mała 100.

Natomiast wersja 0.2.5 niesie ze sobą:

 • możliwość zaznaczenia do obróbki od razu wszystkich ścieżek audio,
 • możliwość łączenia plików,
 • filtr Fade In/Out,
 • dodano „Paste from Clipboard” – kopiowanie ze schowka,
 • użycie katalogu domowego jako domyślnego katalogu docelowego,
 • chowania nieużywanych widgetów,
 • xplayer na liście odtwarzaczy,
 • kolorowe przyciski (Convert/Close),
 • usunięto możliwość wyłączenia CSD,
 • usunięto bezwiedną blokadę przycisku Convert,

Użytkownicy Ubuntu 16.04, 17.10, 18.04, Minta 18.xx, 19.xx i pochodnych mogą pobrać stosowną paczkę deb ze strony projektu.

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro mają prościej:

yaourt -S curlew 

Post navigation

3 comments for “Sezon na Curlew 0.2.5

 1. Angry Penguin
  28 maja, 2018 at 1:47

  Zapomniałem o tej aplikacji. Dzięki za cynk, zbudowałem przed chwilą paczkę dla OpenMandriva 🙂

 2. 29 maja, 2018 at 16:49

  „usunięto możliwość wyłączenia CSD” — czyli mam rozumieć, że potrzeby użytkowników wm-ów innych niż Mutter i Metacity autor programu ma gdzieś?

 3. hins
  29 maja, 2018 at 20:38

  Nie zgodzę się z autorem że programów konwertujących przybywa jak grzyby po deszczu! Jest ich mało i przeważnie są to biedne programy z ograniczonymi możliwościami przez co pliki wynikowe pozostawiają sporo do życzenia.
  Brakuje takiego kombajnu jak Format Factory który przecież jest prosty w obsłudze ale posiada dużo opcji dla bardziej zaawansowanych przez co można sobie wybrać kodowanie dwuprzebiegowe, bitrate audio-video czy kodek audio-video.
  Właściwie można powiedzieć że oprócz Handbrake obecnie nie ma nic konkretnego.
  Kiedyś był jeszcze przyzwoity Avidemux ale ten program jest rzadko aktualizowany i pomimo wielu prób nie udało mi się go poprawnie zainstalować na Ubuntu 17.10. Niby się zainstalował ale kompletnie nie działał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »