PhotoQt 1.7 w porozumieniu z formatami

Minimalistyczny z wyglądu ale bogaty w ukryte pod spodem możliwości konfiguracyjne. Tak można w kilku słowach najprościej określić przeglądarkę plików graficznych PhotoQt 1.7. Ten wstęp również uszanuje tę formułę.

PhotoQt 1.7
PhotoQt na tle innych przeglądarek grafiki prezentuje się nieco nietypowo. Wykorzystując Qt5/QML autor postanowił bowiem stworzyć program efektownie prezentujący się podczas prezentacji. PhotoQt najlepiej wygląda na dużym ekranie i w trybie pełnoekranowym, podczas gdy użytkownik przy klawiaturze skrótami klawiszowymi przeprowadza odpowiednie operacje. Nie oznacza to jednak, że czegoś nam tu zabraknie. Szybkie przełączanie między obrazami, obracanie, skalowanie, wyświetlanie danych Exif, wysyłanie plików na naszego konto imgur.com, edycja z wybranym programem i wiele wiele innych. Te podstawowe atrakcje pozwalają pomyśleć przynajmniej o przetestowaniu PhotoQt.

W wersji 1.7 jest jeszcze lepiej. A to za sprawę włączenia do akcji bibliotek FreeImage, DevIL, Poppler, libarchive, unrar, dzięki czemu przeglądarka obsługuje jeszcze więcej formatów graficznych niż do tej pory (GraphicsMagick i Libraw).

Formaty są rozpoznawane według rozszerzenia w nazwie pliku a potem z użyciem typu MIME. To na wypadek gdyby nie można było jednoznacznie określić, czy PhotoQt może taki plik wyświetlić.

Dodano obsługę tagów opisujących i określających twarze znajdujące się na fotografii. Użytkownik może taki znaczniki dodać lub usunąć.

Program lepiej dogaduje się z menedżerami okien (domyślnie nie wyświetla dekoracji okien). Po aktywowaniu odpowiedniej opcji w ustawieniach, możliwym staje się wykorzystanie pola z informacją o pliku. Dwukrotne kliknięcie maksymalizuje okno, kliknięcie i przeciągnięcie pozwala przesuwać okno z PhotoQt.

Poprawie uległo również wyświetlanie interfejsu i wszystkich informacji na małych wyświetlaczach.

Na koniec zdecydowanie (około 30%) przyśpieszyło wyświetlanie niektórych formatów (tych obsługiwanych przez GraphicksMagick).

Użytkownicy Ubuntu 16.04/17.10/18.04, Minta 18.xx/19.xx i pochodnych mogą zaopatrzyć się w tę przeglądarkę po odpowiednich manewrach z PPA:

sudo apt-add-repository ppa:lumas/photoqt
sudo apt update
sudo apt install photoqt

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro sięgamy do AUR:

yaourt -S photoqt 

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.