A czy Twój menedżer plików wyświetla podgląd RAW?

Taka przygoda mogła przydarzyć się każdemu. Wygodny i leniwy użytkownik otwiera katalog zawierający kadry RAW i widzi… W sumie tylko nazwy plików i symboliczną ikonę mówiącą „To ja, twój menedżer plików. Mógłbym Ci pokazać, co siedzi w tym pliku, ale akurat gram w pokera z menedżerem okien”. Prawdę mówiąc kto by się spodziewał, że w XXI wieku takie rzeczy nadal traktowane są po macoszemu. Miniatury plików RAW może i były ekstrawagancją ale 10 lat temu.

To nie przewidzenie – podgląd RAW w Nemo
Powyższy scenariusz dotyczy użytkowników dystrybucji Ubuntu i Mint oraz środowisk GNOME i Cinnamon. Menedżer plików, czy to Nemo czy Nautilus (lub bezpłciowe Pliki) domyślnie nie wyświetlają miniatur plików RAW. Rzecz nieco uciążliwa, jeżeli ktoś na szybko chce przeglądnąć archiwum i otworzyć konkretny plik do edycji. Co więcej, nigdzie w preferencjach wymienionych programów nie znajdziemy opcji lub możliwości konfiguracji obsługi danego rozszerzenia (poza „Uruchom w”) lub typu MIME. Ale coś przecież powinno… I jest, w menedżerze pakietów możemy znaleźć pakiet gnome-raw-thumbnailer. Jednak kod stworzony w okolicach 2005 roku potrafi wyświetlić pliki RAW sprzed dekady.

Co zatem zrobić, aby menedżer plików wyświetlał nam podgląd naszej surówki ze współczesnych matryc? Trzeba przypomnieć sobie partyzanckie sposoby z początku wieku.

Do powyższego potrzebujemy działającego systemu (jest), menedżera plików Nautilus lub Nemo (jest) oraz zainstalowanej paczki ufraw-batch lub nufraw-batch (to drugie z Highly Explosive ppa:dhor/myway). Korzystając z wiedzy, że w katalogu /usr/share/thumbnailers znajdują się „przepisy” na podgląd zawartości różnych plików, tworzymy tam (jako root) plik /usr/share/thumbnailers/raw.thumbnailer i wklejamy doń:

[Thumbnailer Entry]
TryExec=nufraw-batch
Exec=nufraw-batch --silent --size %s --out-type=png --out-depth=8 --noexif --output=%o --overwrite --embedded-image %i
MimeType=image/x-canon-cr2;image/x-canon-crw;image/x-minolta-mrw;image/x-nikon-nef;image/x-pentax-pef;image/x-panasonic-raw2;image/x-samsung-srw;image/x-olympus-orf;

W powyższym wykorzystujemy nufraw-batch (gwarantuje to obsługę nowszych aparatów, ufraw-batch też trąci już myszką). Ciąg skomplikowanych parametrów po poleceniu omawia sposób, w jaki chcemy wygenerować miniaturę. Czy aby został stworzony plik png o 8bitowej głębi kolorów (szybkość), bez danych Exif (szybkość i objętość) z zaszytego w RAW podglądu jpg. Te opcje oczywiście można zmieniać, jeżeli ktoś czuje się na siłach lub potrzebuje nieco innej jakości (np. bezpośrednie dekodowanie z RAW). Również linię MimeType można rozszerzyć o rozszerzenie posiadanych przez nas plików RAW.

Po tym zabiegu menedżer plików (w moim przypadku Nemo) prawidłowo zaczął wyświetlać zdjęcia zapisane w formacie bezstratnym RAW.
 

5 komentarzy

  1. Ja zainstalowałem w ten sposób i pod Mint/Cinamonn/DNG działa :sudo apt-get install gnome-raw-thumbnailer ufraw-batch

  2. Dzięki Krzychu ! Działa perfekcyjnie nawet z DNG z Pentax K-70 😉

  3. Hej, czy można jakoś w Archu i archpodobnych systemach ustawić przezroczystość terminala Cinnamon jak w Linux Mint?

  4. w moim przypadku to nie działało. również ufraw z powyższym przykładem nie działa. będę musiał skompilować ze źródeł nufraw-batch

  5. Obecnie ufraw-batch lub nufraw-batch nie znalazłem tych programów w Mincie 20.10. Spróbowałem wiec z dcraw i zadziało świetnie. Mógłby pan dać mała korektę do artykułu, który możne pomóc początkującym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.