przystajnik

openSUSE Leap 42.2 jest już historią, zalecana aktualizacja do 42.3

Powołany do życia w 2015 roku projekt openSUSE Leap doczekał się bardzo przyjemnych wydań w ramach serii 42.xx. Jak wszyscy wiemy, owo 42 stało się odpowiedzią na bolączki wielu użytkowników, a teraz czas… Na aktualizację. Wydanie naprawcze 42.2 dotarło do kresu swej podróży i wszyscy, którzy utknęli w tej wersji powinni czym prędzej podbić wersję systemu do wydania 42.3. Kolejnego 42.xx już nie będzie.

openSUSE Leap 42.2

Wszystko za sprawą powiązania kilka lat temu cyklu wydawniczego openSUSE Leap i SUSE Linux Enterprise:

  • główne wydanie średnio co 36-48 miesięcy, zsynchronizowane z SUSE Linux Enterprise Releases,
  • wydania naprawcze średnio co 12 miesięcy, zsynchronizowane z SUSE Linux Enterprise Service Packs,

openSUSE Leap 42.2 zostało wydane 16 listopada 2016 roku i okres oficjalnego wsparcia trwał do 26 stycznia 2018. Wydanie bazowało na SUSE Linux Enterprise 12 Service Pack 2. Na pokładzie w roli głównej wystąpili kernel 4.4 i KDE Plasma 5.8. Naturalnym następcą było wydanie 42.3 i to do tej wersji zaleca się aktualizacje wszystkich starszych wydań. Od 26 stycznia 42.2 nie otrzyma już bowiem żadnej aktualizacji bezpieczeństwa (ani żadnej innej). Z kolei z wersją 42.3 spokojnie doczekamy do kolejnego głównego wydania, którym będzie… openSUSE Leap 15. Taki nieoczekiwany zwrot jest efektem ujednolicenia i zrównania z numeracją wydań SLE.

Jeżeli ktoś jest już zmęczony pilnowaniem terminów wsparcia, zawsze może zdecydować się na openSUSE Tumbleweed. Wydanie typu ciągłego zapewni nam aktualną ofertę oprogramowania tak po prostu.
 

Post navigation

Translate »