Ubuntu 18.04 LTS z X.Org i ikonami na pulpicie oraz w ciekawej szacie

Postęp prac nad Ubuntu 18.04 LTS dotarł do momentu, kiedy zespół odpowiedzialny za biurkową wersję tej dystrybucji musi podjąć kilka trudnych decyzji. Jedną z najbardziej obijających się na przyszłości nadchodzącego wydania LTS jest informacja o tym, że domyślną sesją będzie zawiadywał stary dobry Xorg a nie Wayland. W tej kwestii Will Cooke, szef zespołu, wydał już oficjalne oświadczenie.

Niepozorny desktop wymaga wiele planowania
Ponieważ Ubuntu 18.04 LTS Bionic Beaver które premiera jest spodziewana w kwietniu bieżącego roku pozostanie z nami przez najbliższe pięć lat, raczej nikogo nie powinna dziwić zachowawcza decyzja. Pulpit użytkownika zostanie obsłużony przez Xorga, który przez wieki rozwoju nabrał sprawności i nadal potrafi lepiej obsługiwać udostępnianie zawartości ekranu (Skype, usługi WebRTC, VNC, RDP). Do tego przypadłości niepoprawnego działania GNOME Shell są pod Xorg o wiele łatwiejsze do opanowania. Wayland nadal ma z tym problemy i nie potrafi sprawnie obsłużyć krytycznych wyjątków – lub inaczej, obsługuje je po swojemu. Konstrukcja GNOME Shell i menedżera okien Mutter jest taka, że w przypadku poważnej awarii oprogramowania cała sesja jest restartowana a użytkownik ląduje na ekranie logowania. Ta sztuczka nie udaje się w przypadku Waylanda z racji jego specyfiki. Trwają prace aby poprawić tę kwestię już w GNOME Shell 4 i Canonical mocno angażuje się w te poprawki, pozostając w jednej linii z Fundacją GNOME. Jednak na czas 18.04 LTS Wayland będzie dostępny jako dodatkowa sesja na ekranie logowania. Domyślnie obsłuży nas Xorg.

Kolejnym ukłonem w stronę użytkowników będzie zatrzymanie w 18.04 LTS ikon na pulpicie. Nie jest to kwestia taka oczywista, gdyż całe wydanie będzie zorganizowane wokół komponentów nadchodzącego GNOME 3.28. To w tej wersji z barków Nautilusa (menedżer plików Pliki) zostanie zdjęty obowiązek wyświetlania ikon na pulpicie. Tę rolę przejmie GNOME Shell i odpowiednia wtyczka… Której jeszcze nie ma, lub nie do końca działa jak zamierzono. Ale bez paniki. W nowym Ubuntu 18.04 LTS ikony będą na swoim miejscu. Za sprawą starszego menedżera Pliki 3.26, w którym obsługa ikon jeszcze jest aktywna. Tak zapewnia. Didier Roche.

Ubuntu 18.04 i nowe ikony
Zmieni się również sam wygląd Ubuntu, a to za sprawą opracowywanych tematów graficznych i domyślnych ikon Suru. W kwestii tematu graficznego pojawia się wiele koncepcji i niuansów, które finalnie dostarczą nam tematu GTK+3 jakiego nie widzieliśmy od lat. Albo co najmniej bardziej ożywczego niż zmurszałe Ambiance. Obecnie dyskutowane są przeróżne błahostki wpływające na efektywne zaprezentowanie całości – obramowanie okien, odstępy, jakość cieni, wygląd ścieżki breadcrumbs, wygląd przycisków, itp.

Ubuntu 18.04 LTS Bionic Beaver zaplanowane jest na 26 kwietnia 2018 roku i zastąpi w wielu domach zasłużonego Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus. 

0