przystajnik

openSUSE Leap 42 odpowiedzią na wszystko

Nieoczekiwany i niebagatelny zwrot w rozwoju openSUSE zapowiada nadchodząca kolejna wersja tej dystrybucji. Aktualne wydanie 13.2 zostanie bowiem zastąpione nie przez dekadenckie w swoim wyrazie i następne w kolejności 14.x, ale zawrze w sobie odpowiedź na sens życia, wszechświata i wszystko pozostałe. Tak, to właśnie openSUSE Leap 42 jest wyborem społeczności, by zaznaczyć nietuzinkowe zmiany które nas czekają. Nowa formuła z nowym numerem – to brzmi ciekawie.

opensuse-logoTę gwałtowną zmianę numeracji i wybór nazwy kodowej poprzedziły długotrwałe konsultacje i debaty społeczne na grupie dyskusyjnej. Oczywiście każdy rozpoznał w numerze 42 nawiązanie do Douglasa Adamsa i jego Autostopem przez Galaktykę. Jednocześnie, nie jest to tylko fanaberia ekipy stojące za openSUSE, by przybrać taką nomenklaturę. 42 ma symbolizować nową drogę rozwoju na którą wkracza openSUSE, czy wręcz skok (Leap) tej dystrybucji w stronę nowego.

Kernel, sterowniki 3D i inne fundamentalne części systemu będą rekrutowały się z puli Service Pack 1 dla SUSE Linux Enterprise 12 (SLE12) – to właśnie to wydanie i jego usprawnienia będą bazą dla openSUSE 42. Natomiast programy użytkowe (biurowe, graficzne, muzyczne i tak dalej) pochodzić będą z obecnego wydania ciągłego openSUSE Tumbleweed. Jednocześnie, przez następny okres czasu otrzymamy kolejne poprawki i usprawnienia cały czas trzymające się serii 42.x.

Nowe openSUSE 42 Leap planowane jest na jesień bieżącego roku. Kolejne wydania naprawcze będą uzależnione od tempa pojawiania się takowych dla SLE12. To oczywiście oferta dla osób poszukujących stabilnych rozwiązań na pulpit lub serwer. Wszyscy użytkownicy żądni wrażeń mają od jakiegoś czasu do swojej dyspozycji odmianę ciągłą openSUSE Tumbleweed, do której trafia najnowsze i najświeższe oprogramowanie użytkowe.
 

Post navigation

Translate »