NVIDIA: Pożegnanie z 32-bitami

Tego się już nie da zatrzymać. Ludzkość coraz chętniej odchodzi od architektury 32-bitowej i po decyzjach poczynionych przez twórców niektórych dystrybucji linuksowych, potentat na rynku karty graficznych doszedł do podobnej konkluzji. W wydanym niedawno oświadczeniu NVIDIA deklaruje odstąpienie od dostarczania sterowników w wersji 32-bitowej i dla 32-bitowych systemów.

Ale spokojni, nic od razu. Ma to nastąpić po wydaniu serii 390.xx i jednocześnie NVIDIA zapewnia, że będzie zapewniać krytyczne aktualizacje (bezpieczeństwa) dla starszych sterowników do stycznia 2019 roku. Dotyczy to wszystkich GPU i wszystkich 32-bitowych wersji systemów Linux, FreeBSD, Microsoft Window 7, Microsoft Windows 8/8.1 oraz Microsoft Windows 10.

Podobne zapomnienie czeka NVS 315 i NVS 310. Od wersji sterowników 390.xx wspomniane modele kart nie będą już obsługiwane. Do roku 2021 zapewnione zostanie naprawianie krytycznych błędów w ostatnich sterownikach obsługujących wspomniane konstrukcje.

Postępu nie da się uniknąć i nie da się ukryć, że jest on potrzebny. Z drugiej jednak strony, ludzkość odziedziczy po minionych czasach całe stosy urządzeń, które z powodzeniem ktoś gdzieś jeszcze mógłby wykorzystać. Niestety brak sterowników to śmierć sprzętu i jest to rozwiązanie której najbardziej kalkuluje się samej NVIDII. Innym pozostaje rok na dostosowanie swojego systemu operacyjnego do nowych wymogów cywilizacyjnych.

4 komentarze

  1. Mi to rybka ta nvidia, sterowniki od Radeon działają wyśmienicie z Wayland 🙂

  2. Nikt nawet nie wspomina aby linux miał z 32 bitów zrezygnować. Owszem niektóre dystrybucje wydawane są tylko na 64 bity, ale sam linux na i386 ma się dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.