Powtórka ze wspomnień – PhotoFilmStrip 3.3.1

Zasadniczo temat generowania efektownych pokazów zdjęć z odpowiednim podkładem muzycznym obecnie można ogarnąć w niemal każdym edytorze wideo. Niemniej nie do pogardzenia jest dedykowany program służący temu zadaniu. A takim jest PhotoFilmStrip 3.3.1, który w najnowszej odsłonie przeszedł całkiem widoczną kosmetykę.

PhotoFilmStrip 3.3.1
Tytułowy projekt można streścić w jednym zdaniu. Uruchom, wybierz zdjęcia, wybierz format wideo, naciśnij „Start” i czekaj. Bo w ogromnym uproszczeniu tak mniej więcej wygląda praca w tym edytorze. Efektem naszych zabiegów będzie wideo o zadanej tematyce, z automatycznie dobranymi przejściami pomiędzy kadrami, wybranym przez nas podkładem muzycznym. Przejścia pomiędzy zdjęciami sprowadzają się generalnie do kilku parametrów, bo całą resztę załatwia za nas magia efektu Ken Burns (od imienia i nazwiska tegoż). Czyli w skrócie – PhotoFilmStrip stara się nas wyręczyć na tyle, na ile to możliwe. Przy maksymalnym zacięciu nie musimy przestawiać nawet jednego parametru opisującego nasz projekt.

Gdybyśmy jednak chcieli postawić na swoim i przejąć totalna kontrolę nad obrazem, to program oferuje wybór regionów kadrów do transformacji „skąd dokąd”. Oprócz tego ustalić możemy czas trwania, typ animacji i przejścia pomiędzy zdjęciami, ewentualny podpis zdjęcia. To nadal nie za wiele, lecz nie o przywalenie użytkownika opcjami tu idzie. Stworzony w ten sposób pokaz jest nadal efektowny, a czego nam może brakować to więcej parametrów regulujących fonty i położenie naszego komentarza do zdjęcia.

W wersji 3.3.1 czekają na nas spore zmiany jeżeli chodzi o interfejs PhotoFilmStrip, a może raczej – zmiany wizualne. Program doczekał się nowych ikon, nieco innych ułożeń ikon i ogólnego ułożenia głównego okna, ale koncepcja pozostaje nadal ta sama. Poza tym, autorzy deklarują znaczne przyśpieszenie podczas generowania wideo ze „stałymi” kadrami (bez efektu Ken Burns) a także więcej formatów wyjściowych.

Użytkownicy Ubuntu 16.04/17.04/17.10, Minta 18.xx w celu przetestowania programu muszą dodać do systemu repozytorium Highly Explosive (mogą również pobrać ręcznie paczkę deb ze strony projektu):

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photofilmstrip

Jeżeli natomiast na naszym biurku gości Arch Linux lub Manjaro, korzystamy z AUR:

yaourt -S photofilmstrip 

2 komentarze

  1. Literówka w pierwszym akapicie:
    “Niemniej nie pod pogardzenia jest…” pod –> do

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.