NVIDIA: Pożegnanie z 32-bitami

Tego się już nie da zatrzymać. Ludzkość coraz chętniej odchodzi od architektury 32-bitowej i po decyzjach poczynionych przez twórców niektórych dystrybucji linuksowych, potentat na rynku karty graficznych doszedł do podobnej konkluzji. W wydanym niedawno oświadczeniu NVIDIA deklaruje odstąpienie od dostarczania sterowników w wersji 32-bitowej i dla 32-bitowych systemów.

Ale spokojni, nic od razu. Ma to nastąpić po wydaniu serii 390.xx i jednocześnie NVIDIA zapewnia, że będzie zapewniać krytyczne aktualizacje (bezpieczeństwa) dla starszych sterowników do stycznia 2019 roku. Dotyczy to wszystkich GPU i wszystkich 32-bitowych wersji systemów Linux, FreeBSD, Microsoft Window 7, Microsoft Windows 8/8.1 oraz Microsoft Windows 10.

Podobne zapomnienie czeka NVS 315 i NVS 310. Od wersji sterowników 390.xx wspomniane modele kart nie będą już obsługiwane. Do roku 2021 zapewnione zostanie naprawianie krytycznych błędów w ostatnich sterownikach obsługujących wspomniane konstrukcje.

Postępu nie da się uniknąć i nie da się ukryć, że jest on potrzebny. Z drugiej jednak strony, ludzkość odziedziczy po minionych czasach całe stosy urządzeń, które z powodzeniem ktoś gdzieś jeszcze mógłby wykorzystać. Niestety brak sterowników to śmierć sprzętu i jest to rozwiązanie której najbardziej kalkuluje się samej NVIDII. Innym pozostaje rok na dostosowanie swojego systemu operacyjnego do nowych wymogów cywilizacyjnych.

0

4 komentarze

  1. Nikt nawet nie wspomina aby linux miał z 32 bitów zrezygnować. Owszem niektóre dystrybucje wydawane są tylko na 64 bity, ale sam linux na i386 ma się dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.