Krita 3.3 i ukłon w stronę wiodącego systemu

Chociaż wszyscy fani opensource z zapartym tchem śledzą rozwój edytora graficznego Krita, to nie jest tajemnicą, że program ten ma również wersję dla wiodącego systemu. I najnowsze wydanie Krita 3.3 wnosi ciekawe poprawki istotne głównie dla użytkowników Windowsa. Niemniej, jak na solidny projekt przystało dawka zmian jest na tyle solidna, że poprawę w funkcjonowaniu edytora odczujemy również i na Linuksie.

.Jeżeli kogoś to zainteresuje, to w najnowszej wersji Krita 3.3 wprowadza wsparcie dla API Windowsa 8 i piórka n-trig spowinowaconego z linią Surface oraz podobnych rozwiązań od inny producentów. Na wspomnianym systemie program wybiera na swoje potrzeby Direct3D zamiast OpenGL. Jednak inne zmiany są już multiplatformowe i tak oto również pod Linuksem możemy cieszyć się z lepszej współpracy programu z wyświetlaczami HiDPI (wymaga to aktywowania opcji w ustawieniach). Aktualizacji do nowszego wydania doczekała się wtyczka GMIC a także poprawnie wczytają się nam zestawy pędzli lub ustawień. Obrazy wklejane ze schowka będą od teraz miały nazwę, a program prawidłowo rozróżni format jpeg od png, niezależnie od rozszerzenia w nazwie pliku.

Na tym oczywiście nie koniec. Krita 3.3 oferuje kilka nowy opcji i parametrów do wykorzystania w linii komend (np. -nosplash). Poczyniono poprawki w obsłudze plików PNG, a w zasadzie w konwersji podczas zapisu ze zmiennoprzecinkowych obrazów 16/32bitowych do opisanych liczbami całkowitymi 16-bitowych.

Użytkownicy Linuksa najszybciej zainstalują Krita 3.3 wykorzystując dostarczony przez twórców obraz Appimage. Niestety nie doczekaliśmy się jeszcze stabilnego repozytorium z najnowszymi wersjami tego programu.

Przed szereg wybija się znowu Arch Linux, Manjaro (i pochodne). Wersja 3.3 jest już dostępna w głównym repozytorium:

sudo pacman -S krita 

4 komentarze

 1. Chyba, do lekkiej poprawki:
  “Użytkownicy Linuksa najszybciej zainstalują Krita 3.2 wykorzystując dostarczony przez twórców obraz Appimage.”
  Jeśli będziemy szukać w repozytorium AppImage, to jest tam bardzo stara jeszcze wersja 2.99: https://bintray.com/probono/AppImages/Krita
  Wersję 3.3 pobrać natomiast możemy z krita.org: http://mirror.karneval.cz/pub/kde/stable/krita/3.3.0/krita-3.3.0-x86_64.appimage
  Dla dwu wersji Ubuntu: Zesty i Artful – Krita 3.3.0 dostępna jest tu: https://launchpad.net/~kritalime/+archive/ubuntu/ppa
  Zatem: “Niestety nie doczekaliśmy się jeszcze stabilnego repozytorium z najnowszymi wersjami tego programu.” Nie do końca jest chyba prawdziwe, gdyż oprócz ww. np. w Archu (a co za tym idzie wszystkich pochodnych) ta wersja jest w repozytorium extra, czyli “stabilnym”. Także jest w KaOSie i pewnie w wielu innych.
  No i tu: “Przed szereg wybija się znowu Arch Linux, Manjaro (i pochodne). Wersja 3.2 jest już dostępna w głównym repozytorium:” też chyba literówka, bowiem prawdopodobnie chodziło Ci o wersję 3.3. Tak – jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.